18.03.2024 453

Як зробити засоби тимчасового розміщення більш енергоефективними та екологічними? Відповідь на це можна буде знайти у новому прДСТУ Настанова щодо забезпечення енергетичної ефективності та раціонального використання природних ресурсів засобів тимчасового розміщення. Національний стандарт розроблено на замовлення Міністерства розвитку громад, територій та інфраструктури України та за підтримки проєкту GIZ "Просування енергоефективності та імплементації Директиви ЄС з енергоефективності в Україні", що виконується Deutsche Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit (GIZ) GmbH за дорученням Федерального міністерства економічного співробітництва та розвитку Німеччини (BMZ) та співфінансуванням Державного секретаріату Швейцарії з економічних питань (SECO). Виконавець – ВГО «Жива планета», яка забезпечує з 2005 року функції підкомітету 3 «Оцінка життєвого циклу» національного технічного комітету стандартизації ТК 82 «Охорона довкілля».

Засіб розміщення – будь-який об'єкт, в якому виконавець регулярно або час від часу надає споживачеві послугу з тимчасового розміщення (згідно з ДСТУ 4527:2006 Послуги туристичні – Засоби розміщення – Терміни та визначення).

Проєкт першої редакції національного стандарту встановлює основний набір індикаторів, які слід враховувати при проектуванні, реконструкції та управління засобами тимчасового розміщення з метою досягнення більш кращих показників енергетичної ефективності та збереження ресурсів.

На засіданні ТК 82 яке відбулось 06 березня 2024 р. схвалено розроблені технічне завдання та перша редакції національного стандарту яка буде передана до національного органу стандартизації (ДП УкрНДНЦ) для внесення у Додаток 1 Програми робіт з національної стандартизації на 2024 рік згідно з ДСТУ 1.8 та публікації обговорення згідно з ДСТУ 1.2.

Після прийняття цей стандарт можна застосовувати для впровадження принципів енергоефективності під час створення та реконструкції існуючих об’єктів, інвестиційних та державних проектів реконструкції для вирішення проблемних питань з тимчасово переміщеними особами, а також для рейтингової оцінки послуг тимчасового розміщення програми екологічного маркування І типу.

Впровадження стандарту сприятиме реалізації положень Закону України «Про енергетичну ефективність» та реалізації міжсекторальних заходів з підвищення енергоефективності Національного плану дій з енергоефективності на період до 2030 року, затвердженого розпорядженням Кабінету Міністрів України від 29.12.2021 № 1803-р.

Супровід до прийняття стандарту буде здійснювати Секретаріат ТК 82, функції якого виконує з 2005 року Державна екологічна академія післядипломної освіти та управління.