26.12.2023 132

Зустріч з Міністром захисту довкілля та природних ресурсів – Русланом Стрільцем та усіма його заступниками: Олександром Краснолуцьким, Євгеном Федоренко, Вікторією Киреєвою, Оленою Крамаренко та Сергієм Власенко з представниками громадських організацій відбулась напередодні Різдва – 21 грудня у Міністерстві.

Ініціатива належала Олегу Листопаду, відомому журналісту і громадському діячу, якій запропонував продовжити розмову по проблемам які турбують громадськість на Міжнародній конференції United for Justice. United for Nature яка відбулась у жовтні.

Разом підсумовували здобутки, обговорювали проблеми, наболіле та плани на майбутнє.

“У 2024 році продовжимо впровадження наших дев’яти основних реформ у сфері захисту довкілля: кліматична політика, моніторинг довкілля, управління відходами, екологічний контроль, запобігання промисловому забрудненню, стале управління водними ресурсами та лісова політика тощо. Треба бути готовими до того, що прийдешній рік буде ще активнішим, аніж рік, що минає”, - зауважив Руслан Стрілець. За словами Міністра, цього року вдалося зробити не все заплановане, але все ж таки. Попри війну поступово просуваються реформи у водній політиці, лісовій сфері, управлінні відходами. Цього року вдалось завершити реформу надрокористування, удосконалили процедуру ОВД, запустити 17 цифрових послуг та унікальний для усього світу трек - обрахунок шкоди довкіллю внаслідок війни.

ВГО «Жива планета» розвиває взаємодію з Міністерством через громадську раду яка є визначеним законодавством консультативно-дорадчим органом з чіткими повноваженнями.

«Вважаю що саме взаємодія між громадської ради, яка об’єднує потенціал 35 інститутів громадянського суспільства і понад 40 експертів з Міністерством була ефективною в цьому році, по тим напрямам над якими ми працювали разом. Проаналізувавши протоколи засідань і прийняті рішення не бачу жодного не відпрацьованого починаючи від заступника міністра до відповідального виконавця. Так є багато чого що в процесі, тому що пов’язані з складними реформами. Безперечно бажалось набагато більше, але враховуючи такі вагомі фактори як війна та пов’язані з нею техногенні катастрофи та екоцид, втрати кадрового потенціалу, економічні та соціальні виклики… реформи продовжуються. Не на хайпі, за принципом «чим більше зареєстровано законів», а за системним підходом якій розпочався селф-скринінгом. Цій аналіз надав нам відповідь на питання – на якій відстані ми знаходимось від наближення до європейського законодавства у сфері довкілля по кожній Директиві і Регламенту ЄС. Ще дуже важливим моментом є наскрізні акти права, які «виплили на поверхню», чому я дуже радію. Нарешті звернули увагу на те що було «нічийним питанням» – а це шумове забруднення, забруднення запахами, хімічна безпека по кожному з Технічних регламентів на продукцію, еко- дизайн та маркування і пов’язані з ними екологічні характеристики товарів різних категорій. Складність і трудомісткість цієї роботи може оцінити лише той хто долучився. Важливість – той хто дійсно професійно і системно ставиться до реформи», зазначила під час зустрічі Світлана Берзіна, президент ВГО «Жива планета» і голова громадської ради Міндовкілля. Підсумовуючи вона подякувала колегам, експертам громадської ради за команді Міністерства за конструктивний діалог і та спільні досягнення.

Подальші кроки імплементації актів права ЄС передбачає розробку по кожній Детективі та Регламенту «дорожню карту» впровадження. І це не просто «прийняти Закон», а що треба зробити так щоб працювало. Так як в Європі. Туди куди ми дійсно прагнемо інтегруватись і платимо зараз надзвичайно високу ціну у кровавій війні. Саме за це воюють українці і всі хто здатен внести реальною справою свій внесок в реформу має це зробити. Реальною справою ані імітацією бурхливої діяльності.

Ще з стратегічно важливого – довкіллєвий блок все ж з’явився у Ukraine Facility на 50 мільярдів євро на наступні чотири роки з акцентом на бюджетну підтримку. Для того, щоб отримувати кошти в межах цієї програми, Україна повинна реалізувати низку реформ та проектів трансформацій. На початку, в проєкті цього документу питання пов’язані з довкіллям були фрагментарно згадані лише в різних розділах. Але спільними зусиллями нам вдалось переконати Уряд і контактну групу Єврокомісії передбачити окремий розділ 4.6. якій отримав назву «Зелений перехід та охорона довкілля». Цій розділ чітко визначає основні реформи відповідно до умов членства в ЄС та цілей Європейської Зеленої угоди. Цілий «зелений» блок є і в розділі Інвестиції, якій охоплює майже усі галузі і дає чіткий перелік підходів для зеленої відбудови. Також по іншим розділам присутні інтегральні частини зеленого переходу. Над всім цім працювали і досі працюємо у режимі 24/7. Без виконання реформ згаданих в Ukraine Facility – Україна не отримає європейської допомоги на вирішення перш за все соціальних проблем і закриття прогалин у бюджеті. Наприклад на виплату зарплат бюджетникам чи пенсій. 8 млрд. євро – це виключно на відбудову та розвиток підприємств по пріоритетним галузям, що передбачає впровадження найкращих доступних технологій та методів управління. Безперечно Уряд і Верховна Рада України будуть вимушені працювати над всіма цими реформами у жорсткому графіку. Напевно всі вже розуміють що європейські партнери і суспільство будуть оцінювати наші реформи ні по зареєстрованим Законам, і навіть прийняті – це не виконання реформ. Гроші на самі реформи цим планом непередбачено. Але підтримку щоб «встояти на ногах» держава отримає саме за виконані реформи.

Саме ці два основних досягнення об’єднали патріотів і професіоналів та стануть запорукою наших майбутніх змін на довкіллєвому фронті.

Украйна має саму неупереджену експертну оцінку по стану наближення до європейського законодавства від Єврокомісії. Так, перейти від «одиниці» по двкіллєвому блоку яка напрацьовувалась за 10 років мирного часу на «двійку» під час війни за рік, це ще не отримати «п’ятірку». Безперечно є прогалини, застої по окремим реформам.

«З того що дратувало і заважало в роботі – не завжди, але деякі зміни чи оновлення документів розпочиналось без інформування і залучення заінтересованих сторін, у тому числі громадських організації. Але критикували, виправляли і будемо в подальшому тримати таке на контролі. Для отримання гарного результату потрібно розуміти для чого зміни і що гарний результат будемо мати тільки у разі спільної роботи. При цьому варто відзначити що Міністр чує думки, готовий до змін і коригувальний дій та намагається об’єднувати всіх задля реформ застосовуючи різні формати», - розповідає пані Світлана. Тому я хочу подякувати кожному з заступників і керівникам структурних підрозділів з якими ми системно працювали і впевнена, продовжимо співпрацю ще більш результативно в новому році.

З побажань всім нам по роботі – більше конструктиву, злагодженості в діях і хоч раз на квартал таких зустрічей. В наступний рік громадська рада розпочне марафон по кожній з реформ що передбачає продовження спільно з Міністерством ініціативи навчального курсу «Екологічні знання для кожного», участь в деталізації дорожніх карт по реалізації кожній з реформ, громадській моніторинг змін і роботу над змінами законодавства. Також багато планів по реалізації ініціатив в реалізації інформаційно-просвітницьких проєктів, спрямованих на сприяння формуванню в суспільстві екологічних цінностей. Завжди відкриті до співпраці з усіма хто готовий працювати.

Конференції Ukraine Green Recovery Conference та United for Justice. United for Nature, нові програми і проекти міжнародної технічної допомоги які доповнюють ті, що не зупинились під час війни – надихають рухатись вперед, навчатись та розвивати співпрацю в нових форматах.

«Дякую усім громадським природоохоронним організаціям, які допомагають Міндовкіллю своїми відгуками та рекомендаціями. Це наша не остання така зустріч. Дуже важливо, щоб ми не зупинялися й об’єднували зусилля задля перемоги на довкіллєвому фронті», - подякував Руслан Стрілець наприкінці зустрічі.