14.03.2023 568

Сьогодні, – 14 березня режимі відео-конференції відбувся Форум громадянського суспільства – Civil Society Forum.

Захід був присвячений оцінці прогресу імплементації Глави 13 Угоди про асоціацію з ЄС – Торгівля і сталий розвиток.

На початку – співголови Підкомітету Україна – ЄС з питань торгівлі та сталого розвитку Олександра Нечипоренко і Аліна Бойчук поінформували громадянське суспільство про питання, розглянуті у ході його засідання вчора та досягнуті домовленості за його результатами.

Про шосте засідання Підкомітету Україна – ЄС з питань торгівлі та сталого розвитку.

Дорадчі групи зі сталого розвитку України і ЄС висловили спільну позицію пов’язаних з предметом оцінки за такими напрямами:

  • довкілля;
  • соціальні стандарти та зайнятість;
  • економічний вимір сталого розвитку.

У заході прийняли участь представники європейських і українських організацій роботодавців, бізнес-асоціацій, профспілок, інститутів громадянського суспільства.

Учасники рішуче та однозначно засудили неспровоковану, невиправдану та односторонню війну, розпочату рф проти України на її незалежній та суверенній території, порушуючи Статут ООН та глобальні цілі сталого розвитку, а також інші міжнародні конвенції.

Від Дорадчій групи України зі сталого розвитку виступили:

  • Світлана Берзіна (ВГО «Жива планета»), голова групи,
  • Василь Андреєв (Профспілка працівників будівництва і промисловості будівельних матеріалів України), координатор напрямку «соціальні стандарти та зайнятість»,
  • Юлія Гончарова (Федерація роботодавців України), координатор напрямку «економічний вимір сталого розвитку».

У виступах було наголошено на:

  • Екоциді якій відбувається в Україні: понад 2300 випадків шкоди, заподіяної довкіллю на суму збитків ~ 2 трлн. грн. через забруднення та засмічення земель, атмосферного повітря, водних об’єктів. І це не враховуючи збитків завданих природним екосистемам.
  • Підтримці ініціативи Уряду України щодо створення міжнародної платформи для оцінки шкоди заданої довкіллю та клімату, оголошеної під час COP27 із закликом до інших держав підтримати цю ініціативу через розробку спільних механізмів компенсації шкоди, заподіяної довкіллю.
  • Необхідності реформування системи екологічних фінансів, у тому числі системи екологічних податків, допомоги на зелену модернізацію і відновлення підприємств, виробництво екологічної продукції та створення зелених робочих місць в поєднанні з навчальними програмами застосування доступних інструментів допомоги.

Світлана Берзіна, президент ВГО «Жива планета» – голова Дорадчої групи України зі сталого розвитку

«Війна розв’язана рф на території України завдає величезної шкоди повітрю, воді, ґрунту та біорізноманіттю. Громадянське суспільство має бути залучене до розробки, реалізації та моніторингу зеленого та сталого відновлення в Україні»

У контексті процесу вступу України в ЄС учасники Форуму:

  • визначили необхідність імплементації acquis ЄС, що регулює торгівлю екологічними товарами, послугами та технологіями (зелений ринок ЄС), а також ведення статистичної інформації щодо торгівлі такими товарами та послугами відповідно до методології Євростату.
  • закликали до подальшої та негайної допомоги ЄС у впровадженні Україною Європейської Зеленої угоди для повного та сталого відновлення української економіки, модернізації та декарбонізації промисловості, що сприятиме економічній інтеграції України і прискорення вступу до ЄС, та водночас зробить Європу сильнішою та стійкішою до енергетичних та кліматичних небезпек.

У виступах було наголошено на необхідності залучення соціальних партнерів до усіх процесів, пов’язаних з відбудовою в Україні, оскільки плани відбудови мають відображати реальні потреби галузей.

Йозеф Немець, спеціальний радник Європейської конфедерації профспілок (ETUC) – голова Дорадчої групи ЄС зі сталого розвитку

«Навіть в умовах воєнного стану дотримання прав працівників (і забезпечення гідних умов праці для всіх працівників) є надзвичайно важливим. Ефективний та інклюзивний соціальний діалог буде ключовим для післявоєнної відбудови України»

Відновлення має відбуватись за основними принципами сталого розвитку: економічного зростання, зайнятості та захисту довкілля.

На сьогоднішній день поняття гідної праці в Україні має відображати перш за все безпечність для працівників.

Перед роботодавцями окрім питань пов’язаних з енергетичною кризою, відсутності доступу до природних ресурсів, транспортних мереж, обстрілів і як наслідок руйнувань, постає питання збереження кваліфікованих трудових ресурсів. Адже міграція за кордон, мобілізація призводить до кадрового спустошення.

Українськими роботодавцями була підтримана теза про те, що прозорі та відкриті сталі публічні закупівлі мають стати потужним економічним інструментом при відновленні України та економічного зростання.

Роботодавцями було наголошено на необхідності відкриття ринку публічних закупівель в ЄС. Це стане реальною підтримкою для українського бізнесу.

Окрім цього, висловлено позитивний відгук про такі значні кроки як реалізація Угоди про автомобільне перевезення вантажів та приєднання України до Конвенцій про процедуру спільного транзиту та про спрощення формальностей у торгівлі товарами, що дозволяють підтримувати товарообіг між Україною та ЄС.

За підсумком Форуму:

Обговорення буде проводитись на платформі громадської ради Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів України в форматі відеоконференції на платформі Zoom.

До обговорення планується запросити представників Міндовкілля, Офісу реформ, Мінекономіки, Мінфіну та Держстату, а також голів і членів Комітетів Верховної Ради України з питань:

  • екологічної політики та природокористування;
  • економічного розвитку;
  • фінансів, податкової та митної політики.

Реєстрація по ел. пошті Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам необхідно увімкнути JavaScript, щоб побачити її. або по тел. +38(097) 710-90-79, Євгенія Сімкова – заступник начальника відділу з публічних комунікацій та зав’язків з громадськістю Міндовкілля – секретар громадської ради.

Про Дорадчі групи зі сталого розвитку

Створюються на виконання вимог статті 299 Угоди про Асоціацію України з ЄС, з метою сприяння імплементації положень Глави 13 – Торгівля та сталий розвиток.

Дорадчі групи складаються з незалежних представницьких організацій, в яких об’єктивно представлені організації роботодавців та працівників, неурядові організації та інші заінтересовані сторони, що входять до її складу в якості членів (з правом голосу) та спостерігачів (з правом дорадчого голосу). Склад Дорадчої групи формується на основі принципу збалансованого представництва заінтересованих сторін з урахуванням економічних, соціальних та екологічних факторів.

З цією метою Дорадчі групи сприяють налагодженню діалогу зацікавлених сторін, проводять дослідження, висловлюють свою позицію і надають рекомендації з питань, що пов’язані з виконанням Глави 13 Угоди про асоціацію – Торгівля та сталий розвиток.

Рекомендації надаються з власної ініціативи або на вимогу Підкомітету Україна - ЄС з питань торгівлі та сталого розвитку, Ради з питань торгівлі та сталого розвитку, групи експертів або інших зацікавлених осіб.