09.08.2023 596

Експерти проекту «Підтримка впровадження енергоефективних державних закупівель в Україні» якій реалізується ВГО «Жива планета» за підтримкою GIZ від імені Федерального міністерства економічного співробітництва та розвитку Німеччини у співпраці з Державним секретаріатом з економічних питань Швейцарії (надалі – проєкт ЕЕПЗ - GIZ), долучились до обговорення Методичних рекомендацій щодо формування тендерної документації та проведення процедури закупівель робіт і послуг, пов’язаних з відбудовою об’єктів цивільної інфраструктури (будівель).

Обговорення відбулось 28 липня 2023 року в рамках круглого столу: "Обговорення процедури закупівель робіт та послуг, пов'язаних з відбудовою об'єктів цивільної інфраструктури".

Організатори: Державне агентство відновлення та розвитку інфраструктури України (Агентство відновлення) та Конфедерація будівельників України.

Відкрили захід - президент КБУ Лев Парцхаладзе та голова Агентства відновлення Мустафа-Масі Найєм.

В обговоренні прийняли участь представники Агентства відновлення, члени КБУ та будівельного бізнесу: виробників будівельних матеріалів, підрядних, девелоперських, експертних, проєктних, консалтингових компаній тощо, з різних регіонів України (Київ та Київська область, Харків, Суми, Чернігів, Запоріжжя, Одеса, Львів, Волинь, Рівно, Житомир).

Мустафа-Масі Найєм зауважив, що мета зустрічі в першу чергу продемонструвати максимальну відкритість Агентства відновлення, для якого вкрай нагальним питанням є комунікація з ринком. Тому важливо обговорювати проблемні питання процедур тендерів з представниками ринку, які мають досвід та можуть взяти участь в практичних змінах публічних закупівель від Агентства відновлення і залучити до них більше учасників.

Вже найближчим часом очікується збільшення кількості тендерів на проєкти відновлення, 15-20% з яких оголошуватимуть регіональні Служби відновлення. При цьому нагальним залишається також питання щодо підрядників, які готові безпосередньо працювати з державним замовником. Адже їх кількість зараз критична мала і не покриває потреб відновлення нашої держави.

Учасники круглого столу акцентували на таких питаннях:

  • Критичний брак кваліфікованих кадрів.
  • Недосконалі завдання на проектування та інші документи у складі тендерної документації які впливають на відбір проектанта, генпідрядника і якість проєкту.
  • Недосконалість законодавства, та необхідність адаптації до швидкої відбудови. Ціноутворення.
  • Відсутність досвіду комплексного відновлення міст.

Світлана Берзіна, президент ВГО «Жива планета» і координатор проєкту ЕЕПЗ - GIZ прокоментувала презентовані Методичні рекомендації з урахуванням коментарів учасників круглого столу. Вона зазначила що:

  • рекомендації для замовників повинні відповідати принципу «Відбудувати краще ніж було!» та «Відбудова має бути зеленою», які були проголошені на політичному рівні і підтримані нашими європейськими партнерами;
  • проєкти реконструкції та будівництва об’єктів цивільної інфраструктури (будівель) повинні реалізовуватись за чітко визначеними класами енергоефективності та вимогами які забезпечать досягнення визначеного класу у поєднанні з вимогами до екологічних характеристик об’єкту будівництва, у тому числі до будівельних виробів і матеріалів;
  • під час відбудови Україна має великий шанс для модернізації, впровадження нових технологій і зеленого переходу з досягненням цілей Європейської Зеленої угоди та цілей сталого розвитку.

Замовникам варто застосовувати нецінові критерії та метод оцінки вартості життєвого циклу які дозволять зробити проект більш ефективним з точки зору витрат у середній і довгостроковій перспективі. Так будує весь цивілізований світ, і так рекомендує будувати Європейська Комісія – державам-членам ЄС.

Прийнято національний стандарт з оцінювання вартості життєвого циклу будівлі. Чому це важливо?

Експерти проєкту провели аналіз і напрацювали рекомендації Агентству відновлення зробити уточнення в методичних рекомендаціях на основі стандартів і практик енергоефективного зеленого будівництва яке є орієнтиром для розвитку будівельної галузі у ЄС, США, Японії і багатьох інших держав світу з високим рівнем якості життя.

Рекомендацій щодо змін та доповнень до Методичних рекомендацій щодо формування тендерної документації та проведення процедури закупівель робіт і послуг, пов’язаних з відбудовою об’єктів цивільної інфраструктури (будівель)

Чому енергоефективне зелене будівництво більш краще?

"Від колиски до колиски" – цій підхід передбачає що об’єкт наприкінці життєвого циклу буде перероблений, тож у підсумку немає відходів. Дотримання цього принципу дозволить стимулювати в Україні переробляння відходів які утворились внаслідок руйнації будівель час війни та інших інфраструктурних об’єктів під час війни. В сучасних умовах України це може забезпечити використання будівельних продуктів з вмістом відходів що утворилися у зв’язку з пошкодженнями (руйнуванням) будівель та споруд внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій або проведенням робіт з ліквідацією їх наслідків. Зазначене може відбуватись із залученням міжнародної технічної допомоги на впровадження нових інноваційних технологій, зокрема апробованих в ЄС. В узелененому практичному досвіді передбачається що, зелена будівля після завершення терміну служби має бути розібрана на частини для переробки або повторного використання.

Збереження водних ресурсів – на всіх стадіях реалізації проекту будівництва та встановлення обладнання об’єкт має забезпечити постачання якісною питною водою користувачів будівлі. На стадії експлуатації повинні бути передбачено практичні заходи з раціонального використання водних ресурсів, зокрема на технічні потреби.

Зазначені вище вимоги які, зорієнтовані на найсучаснішу філософію будівництва, окрім енерго- та ресурсоефективності, включають такі важливі для людини і довкілля аспекти: оптимальний вибір місця для розташування будівлі, якісний повітрообмін, максимальне використання природного освітлення.

Екологічні будівельні продукти – без них неможливо реалізація зелених проектів. Сумарно не менш 30% екологічно сертифікованих будівельних продуктів та матеріалів для оздоблення повинні бути сертифіковані на відповідність екологічним критеріям стандартів екологічного маркування згідно з міжнародним стандартом ISO 14024. Реалізація зелених проектів впливає на зростання попиту та сприятиме формуванню зеленого ринку.

В контексті сталого розвитку, з переваг енергоефективного зеленого будівництва можна визначити наступні:

Енергоефективність – при проектуванні основна увага фокусується на мінімізації енергетичного марнотратства, що практично є доходом від економії витрат енергетичних ресурсів. Оцінюються всі стадії життєвого циклу об’єкту будування чи реконструкції, передовсім на стадії експлуатації. Поєднання зелених архітектурно-планувальних та інженерних рішень дозволяють скоротити споживання енергії на 75-90%, що сприяє енергетичній незалежності України.

Економічні – нижча вартість експлуатації, вища ринкова ціна = більша прибутковість активів або ефективність від вкладень.

Соціальних – якісне, більш безпечне і комфортне середовище, менша захворюваність, задоволення користувачів від вищої якості життя.

Енергоефективний дитячий садочок якій відповідає стандартам зеленого будівництва м. Хівінкая (Фінляндія)

У 2015 році муніципалітет Хівінкяя розпочав реалізацію проєкту нового будівництва дитячого садочка. Ідея проєкту передбачала втілення амбітних екологічних і соціальних стандартів з метою забезпечення енергоефективності закладу у поєднанні зі створенням здорого, комфортного та гнучкого простіру для навчання, розвитку та відпочинку.

Заклад розрахований на 200 дітей віком до семи років.

Міська влада Хівінкяя поставила проектувальнику одни з завданням – забезпечити відповідність закладу стандартам енергоефективного зеленого будівництва з тим, щоб дитячий садочок став першим дошкільним навчальним закладом у Фінляндії якій пройде екологічну сертифікацію та отримає право на застосування маркування Nordic Swan Ecolabel в категорії «малі будинки, багатоквартирні будинки та будівлі шкільних та дошкільних закладів». Сертифікація передбачає два етапи – на стадії проєкту та на стадії вводу в експлуатацію будівлі.

Таке рішення було прийнято з метою досягнення екологічної політики міста та вимог стандартів у сфері освіти та захисту здоров’я дітей. Також реалізація проєкту дозволила заощадити витрати на споживання енергії, ремонту будівлі, сприяла позитивному іміджу міста, та надала можливість виконавцям проекту впровадити інновації в архітектурі, плануванні просторів, інженерного забезпечення, використанні джерел енергії та екологічно сертифікованих продуктів.

Детальний опис кейсу

Довідково

Державне агентство відновлення та розвитку інфраструктури України (Агентство відновлення) є центральним органом виконавчої влади, основними завданнями якого є:

1) реалізація державної політики у сфері дорожнього господарства та здійснення державного управління автомобільними дорогами загального користування державного значення;

2) реалізація державної політики в частині здійснення заходів з будівництва (нового будівництва, реконструкції, реставрації, капітального ремонту), ремонту, модернізації інфраструктури, об’єктів житлової нерухомості, громадського призначення, виробничого комплексу, соціальної сфери, сфери житлово-комунального господарства, благоустрою населених пунктів, управління побутовими відходами (об’єктів оброблення відходів, полігонів), інженерно-транспортної, енергетичної інфраструктури, захисних споруд цивільного захисту, військових об’єктів та майна, об’єктів у сферах авіаційного, залізничного (крім утримання), морського та внутрішнього водного транспорту, автомобільного транспорту загального користування, міського електричного транспорту, у сфері забезпечення енергетичної ефективності будівель, а також об’єктів і споруд оборонного та спеціального призначення;

3) реалізація державної політики з питань розвитку, будівництва, ремонту, облаштування, модернізації та утримання пунктів пропуску через державний кордон для автомобільного та залізничного сполучення;

4) здійснення у межах повноважень, передбачених законом, державного управління у сфері безпеки автомобільних доріг загального користування державного значення;

5) взяття у межах повноважень участі у розвитку енергетичної галузі;

6) здійснення функцій з управління об’єктами державної власності.

DREAM (Digital Restoration Ecosystem for Accounable Management) – державна електронна екосистема, яка забезпечує єдиний цифровий маршрут для всіх проєктів відбудови. Громади можуть створювати свої проєкти, презентувати їх міжнародним партнерам для залучення фінансових ресурсів та управляти процесом будівництва.

Цифрова екосистема управління відбудовою впроваджує найвищі стандарти доброчесності, підзвітності, ефективності та прозорості у відновленні України для зміцнення довіри між урядом, громадянами, бізнесом та фінансовими установами.

DREAM дозволяє будь-кому та де завгодно контролювати результативність і ефективність реалізації проєктів та використовувати цю інформацію для зменшення ризиків, створення точної звітності та покращення якості проєктів в цілому.

Підтримка замовників

ВГО «Жива планета» – організація яка об’єднує експертів у сфері енергоефективних, зелених і сталих закупівель та є виконавцем компоненту проєкту «Просування енергоефективності та імплементації Директиви ЄС про енергоефективність в Україні», що виконується Німецьким товариством міжнародного співробітництва (Deutsche Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit GmbH, GIZ) по підтримці впровадження енергоефективних публічних закупівель в Україні.

Проєкт ЕЕПЗ – GIZ консультує замовників по усім практичним крокам підготовки проектної та тендерної документації, зокрема:

  • розробка технічних завдань, умов і специфікації, у тому числі
  • вимоги до показників енергоефективності та екологічних характеристик;
  • нецінові критерії та метод оцінки вартості життєвого циклу;
  • екодизайн, екологічна сертифікація та маркування;
  • проекти енергоефективного зеленого будівництва.

Світлана Берзіна
Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам необхідно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.
+38099-642-81-57 (Тelegram, Viber, WhatsApp)

На замовлення