Експерти «Живої планети» знову долучаються до чергового етапу реформи системи природоохоронного контролю.
Починаючи з 2020 року ми разом з колегами – членами та експертами громадської ради Міндовкілля наполягали необхідності переробляння законопроєкту № 3091 про державний екологічний контроль. Напрацьовані 62 стор. зауважень, які переважно стосуються аспектів пов’язаних з корупційними ризиками та усунення суперечень окремих положень проєкту з європейським законодавством та національними актами права у сфері ліцензійно-дозвільної діяльності.
Реформи у сфері довкілля повинні мати вимір поліпшення якості навколишнього середовища через зменшення впливу на довкілля.
Ми категорично проти підміни системи державного управління яка має запобігати забрудненню довкілля, зокрема і контролю – «державному контролю» без чітких правил і відповідальності контролюючого органу.
Ми повинні змінити підходи, методи та стандарти. Економічні інструменти екологічного управління повинні підтримувати зелений перехід економіки, а відшкодовані збитки завдані довкіллю – мають бути спрямовані виключно на усунення екологічних проблем.
На першому засіданні та у складі робочої групи з питань розробки законодавчих ініціатив щодо імплементації в українське законодавство норм і рекомендацій ЄС у сфері екологічного контролю, екологічної шкоди та екологічної відповідальності, президент «Живої планети» – Світлана Берзіна:
- запропонувала переглянути стратегію реформи системи природоохоронного контролю та план заходів які вже не відповідають сучасним реформам;
- зазначила про необхідність врахування змін які відбулись і плануються у законодавстві;
- висловила ще раз позицію громадської ради про необхідність переробляння законопроєкту № 3091, але після розробляння і схвалення оновленої «дорожньої карти» реформи;
- наголосила ще раз на потребу ДЕІ у належному метрологічному забезпеченні, що в свою чергу передбачає розробляння і прийняття стандартів, створення референтної лабораторії, навчання персоналу тощо.
У засіданні робочої групи прийняли участь з виступами:
- Олена Криворучкіна, народний депутат України, заступник голови Комітету Верховної Ради України з питань екологічної політики та природокористування і ініціатор створення робочої групи;
- Олег Бондаренко, народний депутат України, голова Комітету Верховної Ради України з питань екологічної політики та
- Андрій Демиденко, старший науковий співробітник відділення математичного моделювання довкілля ІПММС НАНУ;
- Олена Крамаренко, заступник Міністра захисту довкілля та природних ресурсів України;
- Дмитро Заруба, перший заступник голови Державної екологічної інспекції України;
- Олег Войцехович, завідувач відділу радіаційного моніторингу природного середовища Українського гідрометеорологічного інституту ДСНС України.
Дякуємо Олені Криворучкіній за ініціативу створення робочої групи, запрошення і побудову конструктивного діалогу з її членами.
Працюємо у групі далі разом з представниками компетентних органів державної влади, експертами і повноваженими представниками громадської ради: Олегом Картавцевим – головою Комітету ради з питань екологічної експертизи та ОВД та Тетяною Лампікою – головою Комітету ради з питань контролю дотримання природоохоронного законодавства.