Сьогодні, на дискусійні панелі «Критична інфраструктура та екологічні загрози внаслідок воєнних дій, їх дослідження та подолання» , президент ВГО «Жива планета» презентувала рекомендації по відбудові критичної інфраструктури яка була зруйнована в Україні внаслідок війни за новими стандартами енергоефективного зеленого будівництва.
Для презентації були використані напрацювання експертних груп ВГО «Жива планета», Інституту екологічного управління та збалансованого використання при виконанні завдань по діяльності в рамках проектів:
- «Просування енергоефективності та імплементації Директиви ЄС про енергоефективність в Україні», що реалізується GIZ від імені Федерального міністерства економічного співробітництва та розвитку Німеччини у співпраці з Державним секретаріатом з економічних питань Швейцарії;
- «Європейський Союз для довкілля» (EU4Environment), що фінансується Європейським Союзом та реалізується ОЕСР, ЄЕК ООН, ЮНЕП, ЮНІДО та Світовим банком.
Захід проходив у гібридному форматі. Учасники дискусійної панелі – представники департаментів захисту довкілля та житлово-комунального господарства Луганської, Дніпропетровської, Запорізької та Херсонської Облдержадміністрацій, Державної екологічної інспекції України, експерти та науковці, також:
- обговорили актуальні питання дослідження стану, визначення екологічних загроз пошкоджених або зруйнованих об‘єктів критичної інфраструктури в регіоні;
- визначили заходи по координації дій у відновленні об’єктів критичної інфраструктури та ліквідації або пом’якшення наслідків воєнних дій для довкілля.
Організатори: ПРООН в Україні, Державна екологічна академія післядипломної освіти ти управління
Загальне модерування:
- Олександр Бондар, ректор Державної екологічної академії післядипломної освіти та управління, д.б. наук, професор, член-кореспондент НААН України, заслужений діяч науки і техніки України
- Олексій Пиріков, спеціаліст з охорони навколишнього середовища ПРООН
Матеріали до презентації
Як встановити екологічні вимоги при замовленні ремонту або будівництва автодоріг
Передумови розвитку стандартів енергоефективного зеленого будівництва
Безпосередньою рушійною силою новітньої світової революції в архітектурі й будівництві стала не стільки турбота про здоров'я, скільки економічний і кліматичний чинники: щораз вищі рахунки за енергію та глобальна зміна клімату.
Будівельна галузь загалом поглинає понад третину світових природних ресурсів. Будівлі споживають 40% виробленої у світі енергії, 12% прісної води, відповідають за 40% глобальних викидів парникових газів та 40% сміття на звалищах. 90% енергії та 80% викидів газів будівлями припадає на період їх експлуатації.
Паризька конференція ООН з питань клімату визнала будівлі ключовим сектором, без радикальних змін у якому скоротити до 2050 року глобальні викиди вуглецю на заплановані 60% порівняно з 2012 роком буде неможливо.
Стаття 9 директиви ЄС про енергетичне функціонування будівель вимагає від країн-членів забезпечити перехід будівельної галузі на обов'язковий стандарт "будівля з майже нульовим споживанням енергії".
Глобальна зміна клімату вдарила бумерангом і по будівництву: будівлі перегріваються, руйнуються внаслідок лісових пожеж, ураганів, опадів, повеней, зсувів ґрунту. Не випадково в оновленій Угоді мерів, магістральній європейській ініціативі, основну мету – протидію зміні клімату нещодавно доповнили новими умовами у сфері будівництва.
Чому енергоефективне зелене будівництво більш краще?
"Від колиски до колиски" – цій підхід передбачає що об’єкт наприкінці життєвого циклу буде перероблений, тож у підсумку немає відходів. Дотримання цього принципу дозволить стимулювати в Україні переробляння відходів які утворились внаслідок руйнації будівель час війни та інших інфраструктурних об’єктів під час війни. В сучасних умовах України це може забезпечити використання будівельних продуктів з вмістом відходів що утворилися у зв’язку з пошкодженнями (руйнуванням) будівель та споруд внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій або проведенням робіт з ліквідацією їх наслідків. Зазначене може відбуватись із залученням міжнародної технічної допомоги на впровадження нових інноваційних технологій, зокрема апробованих в ЄС. В узелененому практичному досвіді передбачається що, зелена будівля після завершення терміну служби має бути розібрана на частини для переробки або повторного використання.
Збереження водних ресурсів – на всіх стадіях реалізації проекту будівництва та встановлення обладнання об’єкт має забезпечити постачання якісною питною водою користувачів будівлі. На стадії експлуатації повинні бути передбачено практичні заходи з раціонального використання водних ресурсів, зокрема на технічні потреби.
Зазначені вище вимоги які, зорієнтовані на найсучаснішу філософію будівництва, окрім енерго- та ресурсоефективності, включають такі важливі для людини і довкілля аспекти: оптимальний вибір місця для розташування будівлі, якісний повітрообмін, максимальне використання природного освітлення.
Екологічні будівельні продукти – без них неможливо реалізація зелених проектів. Сумарно не менш 30% екологічно сертифікованих будівельних продуктів та матеріалів для оздоблення повинні бути сертифіковані на відповідність екологічним критеріям стандартів екологічного маркування згідно з міжнародним стандартом ISO 14024. Реалізація зелених проектів впливає на зростання попиту та сприятиме формуванню зеленого ринку.
В контексті сталого розвитку, з переваг енергоефективного зеленого будівництва можна визначити наступні:
Енергоефективність – при проектуванні основна увага фокусується на мінімізації енергетичного марнотратства, що практично є доходом від економії витрат енергетичних ресурсів. Оцінюються всі стадії життєвого циклу об’єкту будування чи реконструкції, передовсім на стадії експлуатації. Поєднання зелених архітектурно-планувальних та інженерних рішень дозволяють скоротити споживання енергії на 75-90%, що сприяє енергетичній незалежності України.
Економічні – нижча вартість експлуатації, вища ринкова ціна = більша прибутковість активів або ефективність від вкладень.
Соціальних – якісне, більш безпечне і комфортне середовище, менша захворюваність, задоволення користувачів від вищої якості життя.
Відбудова України буде зеленою!
“ЄС виділить 7 млн євро вже цього року на зелену розбудову українських міст. І це лише початок. Те, як буде виглядати Україна, залежить від проектування. Тому це буде співпраця між європейськими та українськими архітекторами, які проектуватимуть зелені будинки, енергоефективні сучасні школи, дитячі садки”, - зазначив комісар ЄС з питань навколишнього середовища, океанів і рибальства Віргініюс Сінкявічюс.
Кошти на програму виділять у квітні цього року. Вони надійдуть з двох джерел: у рамках програми місії Horizon Europe Cities та програми LIFE. Очікується, що цей процес має закінчитись до грудня.
Програма “Фенікс” спрямована на допомогу:
- в плануванні під час реконструкції;
- підтримку у розробці кліматично нейтральних стратегій;
- обмін знаннями в управлінні зеленим розумним містом;
- обмін передовою практикою у сфері сталого розвитку та кліматичної нейтральності.