Вручення сертифікату відповідності стандарту «Зелений офіс» відбулось під час зустрічі Світлани Гринчук, Міністра захисту довкілля та природних ресурсів України, Ольги Юхимчук заступника Міністра та Оксани Сахнацької, державного секретаря Міністерства з керівниками установ природно-заповідного фонду.
Світлана Берзіна – президент ВГО «Жива планета», Михайло Нечай – директор НПП Верховинський, Світлана Гринчук – Міністр захисту довкілля та природних ресурсів України і Ольга Юхимчук – заступника Міністра під час вручення сертифікату
«Цього року ПЗФ вкотре побив рекорд прибутковості. Об’єкти ПЗФ Міндовкілля отримали на 14% більше власних коштів, ніж у 2023 році. Крім того, на 76% зросла кількість отриманих міжнародних коштів. Ці досягнення сприяли ще більшій активізації діяльності. На 40% зросла кількість екоосвітніх заходів, на 26% – кількість планів з відтворення та збереження рідкісних видів рослин та тварин (перебувають на стадії реалізації). Збільшилася кількість відвідувачів на 30%, зокрема людей з інвалідністю – на 202%», – зауважила Світлана Гринчук під час зустрічі.
За її словами, упродовж 2024 року кількість територій та об’єктів ПЗФ місцевого значення збільшилася на 50 одиниць загальною площею майже 3000 га. Це – справжній феномен для країни у стані війни.
«Щодо пріоритетів на майбутній рік – розвивати перелік та якість платних послуг у нацпарках та заповідниках, посилити співпрацю з місцевими громадами та міжнародними партнерами, оптимізувати процеси тощо. Все це показує ріст показників та якості менеджменту – важливо їх масштабувати. Усе це – результат невтомної й самовідданої праці людей, які присвятили себе цій важливій справі. Розвиток попри всі перешкоди ворога – запорука того, що ми вистоїмо», – наголосила Світлана Василівна.
Сертифікація Еколого-освітнього візит-центру НПП «Верховинський» здійснювалась згідно з міжнародним стандартом ISO 14024:2018 акредитованим органом якій має міжнародне визнання. Така сертифікація є підтвердженням дієвості системи екологічного управління та запорукою надійності установи. Сертифікат якій має міжнародне визнання в значній мірі викликає довіру і приваблює міжнародних партнерів, донорів та громадян. Все це сприятиме в реалізації пріоритетних завдань окреслених Міністром.
«Сучасна система керування у поєднанні з прагненням до вдосконалення, командою досвідчених фахівців відданих своєї справі – формула успіху в самих важких умовах. Незважаючи на умови війни і багато проблем у галузі – Еколого-освітній візит- центр Верховинського НПП підтвердив відповідність найвищим критеріям ресурсоефективності, сталості та результативності системи екологічного управління.
Цій надсучасний просвітницький заклад власним прикладом демонструє що бути екологічним – вигідно економічно. До того ж враховуючі просвітницьку роль Центру, його відвідувачі отримують інформацію та мотивацію бути дружніми до природи, змінювати звичайні звички на більш сталі», - зазначила Світлана Берзіна під час вручення сертифікату.
З метою підвищення кваліфікації керівників природно-заповідного фонду щодо міжнародних і європейських стандартів екологічного управління ВГО «Жива планета» в партнерстві з Державною екологічною академією післядипломної освіти та управління розробили спеціальний навчальний курс якій передбачав опрацювання таких тем:
- Національні, європейські та міжнародні стандарти систем екологічного управління.
- Вимоги стандарту «Зелений офіс» до екологічної політики установи, енергоефективнісості, збалансованого управління ресурсами, закупівель, управління відходами, інформування та залучення персоналу.
- Вимоги стандарту для оцінювання послуг тимчасового розміщення узгодженого з вимогами екологічних критеріїв програми екологічного маркування Ecolabel.EU, схвалених Рішення Комісії (ЄС) 2017/175 від 25 січня 2017 року.
- Процедура оцінки відповідності та аудит системи екологічного управління.
- Сучасні підходи в управлінні національними природними парками на прикладі НПП Верховинський.
За програмою та підтримкою Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів України на базі НПП Верховинський у листопаді був проведений семінар «Стандарт «Зелений офіс» та екологічні критерії оцінювання послуг тимчасового розміщення для сталого розвитку національних парків».
Учасники семінару які прийняли очно участь в зустрічі отримали свідоцтво про підвищення кваліфікації. Свідоцтва вручив – Микола Мовчан, завідувач кафедри заповідної справи та рекреаційної діяльності Державної екологічної академії післядипломної освіти та управління.
Леся Чиборак, радник Міністра і Микола Мовчан – вручення свідоцтва
Юрій Стеферак, директор НПП «Гуцульщина» отримує свідоцтва колективу НПП
Зоя Павлюк-Пятуніна, в.о. начальника відділу еколого-освітньої роботи НПП «Вижницький» і Микола Мовчан – вручення свідоцтва
Михайло Нечай, директор НПП «Верховинській» отримує свідоцтва колективу НПП
Роман Єрема, директор НПП «Черемоський» отримує свідоцтва колективу НПП
Ярослав Петращук, директор природного заповіднику «Горгани» отримує свідоцтва колективу ПЗ
В новому році ми будемо працювати над новими заявками на сертифікацію від НПП, проводити спільні навчальні заходи із залученням національних, європейських і міжнародних експертів.
Дякуємо Міністерству захисту довкілля та природних ресурсів України та всім нашим партнерам за довіру і підтримку наших ініціатив.