13.09.2023 832

Конфедерація будівельників України (КБУ) об`єднує провідних будівельників і девелоперів України задля повноцінного розвитку будівельної галузі, покращення інвестиційного клімату та розвитку економіки країни. В умовах війни Конфедерація та її члени робить все можливе для допомоги армії, громадам, прискоренню євроінтеграції та відбудови України за принципом “Відбудувати краще ніж було” (Build Back Better).

КБУ є надійним партнером і допомагає підтримувати зв`язки з усіма заінтересованими сторонами в рамках проєкту "Просування енергоефективності та імплементації Директиви ЄС про енергоефективність в Україні", що реалізується GIZ від імені Федерального міністерства економічного співробітництва та розвитку Німеччини у співпраці з Державним секретаріатом з економічних питань Швейцарії.

Розширене засідання Ради директорів КБУ відбулось в БЦ Generator за участю представників органів влади:

Наталії Козловської, заступниці міністра розвитку громад, території та інфраструктури України;

Надії Бігун, заступниці міністра економіки України;

Олександра Новицького, голови Державної інспекції архітектури і містобудування України;

Вікторії Гриб, народного депутата України, голови підкомітету Верховної Ради України з питань енергетичної безпеки;

Андрія Пузійчука, народного депутата України;

Олександра Находа, керівник проєкту розвитку закупівель Державного агентства відновлення та розвитку інфраструктури України;

Єгора Фаренюка, директора Державного Фонду енергоефективності.

Головував на засіданні – Лев Парцхаладзе, президент КБУ.

До участі у заході від проєкту GIZ були запрошені та прийняли участь:

Іма Хренова-Шимкіна, директор проєкту GIZ “Просування енергоефективності та імплементації Директиви ЄС про енергоефективність в Україні”,

Світлана Берзіна, президент ВГО "Жива планета" - виконавець проєкту “Підтримка практичних кроків енергоефективності в публічних закупівлях та програмних діях”, що реалізується за підтримкою GIZ.

Директорка gроєкту GIZ "Просування енергоефективності та імплементації Директиви ЄС про енергоефективність в Україні" Іма Хренова-Шимкіна розповіла про діяльність проєкту та про підтримку Німеччини у звʼязку з викликами воєнного часу та на шляху України до повноцінного членства в ЄС. Пані Іма зазначила про надання проєктом експертної підтримки у процесі розробки стандартів для України. Окрім того, спікерка зауважила, що за сприянням проєкту розроблено проекти повторного використання енергоефективних шкіл та дитячих садочків з поліпшеними екологічними характеристиками. Після проходження державної експертизи розроблені проекти повторного використання будуть переданні до реєстру будівельної діяльності. До того ж, було наголошено на співпраці проєкту з навчальними закладами. «У сучасних умовах важливо не лише працювати над енергоефективними реформами та рішеннями, а й готувати фахівців, які зможуть впроваджувати ці рішення в життя», зазначила пані Іма. Наприкінці, нею було згадано про актуальні грантові програми які реалізуються проєктом для посилення енергоефективності українського бізнесу для підприємств, зокрема тих який постраждав внаслідок бойових дій, у Сумській, Харківській та Чернігівській областях: Підтримка енергомодернізації підприємств у воєнний час і «Power Up!». Також було анонсовано грантову програму для муніципалітетів.

В своєї доповіді Світлана Берзіна, президент ВГО "Жива планета", презентувала досягнення проєкту “Підтримка практичних кроків енергоефективності в публічних закупівлях та програмних діях”, що реалізується за підтримкою GIZ. «Незважаючи на війну, ми продовжуємо працювати над вдосконаленням та розробкою нових інструментів для підтримки реалізації енергоефективних проєктів і закупівель з поліпшеними екологічними характеристиками». В презентації пані Світлани приведені кейси, реалізовані в цьому році:

  • Розроблена навчальна програма і проведені очно/онлайн регіональні семінари для замовників в 7 регіонах в яких прийняли участь понад 2000 слухачів. В партнерстві з Державною академією післядипломної освіти та управління проведена перевірка знань 208 слухачів семінарських занять з яких 35 отримали Свідоцтво про підвищення кваліфікації (умовою отримання було надання правильних відповідей не менш ніж 70% тестових завдань та правильного виконання практичного завдання).
  • Створений навчальний відео курс по енергоефективному будівництву з поліпшеними екологічними характеристиками для самостійного навчання. Курс містить 5 навчальних відео модулів згідно з навчальною програмою.
  • Оновлені методичні рекомендації для реконструкції та нового будівництва дитячих садочків з врахуванням змін у законодавстві та нових стандартів.
  • Продовжено формування каталогу продукції для проєктів енергоефективного зеленого будівництва.
  • Розпочата розробка стандартів у сфері енергоефективного зеленого будівництва громадських будівель та об’єктів для надання послуг тимчасового розміщення.

Окрема увага проєкту приділяється просуванню методу оцінки вартості життєвого циклу. Зокрема – просуванню ДСТУ ISO 15686-5:2020 Будівлі та об’єкти нерухомого майна. Планування строку експлуатації. Частина 5. Оцінювання вартості життєвого циклу (ISO 15686-5:2017, IDT). Також розроблений і знаходиться в режимі апробації Калькулятор розрахунку вартості життєвого циклу товару. День тому він був представлений на семінарі для замовників, якій був проведений у партнерстві з ДП «Прозорро».

Світлана Валеріївна нагадала, що проєкт співпрацює багатьма партнерським організаціями, переважна більшість яких присутня на засіданні. Зокрема, співавторами проєктних рішень енергоефективних шкіл та дитячих садочків з поліпшеними екологічними показниками є фахівці NZEB HUB Київського національного університету архітектури і будівництва (КНУБА). Окрім того, фахівці КНУБА входять до робочої групи розробників першого в Україні стандарту енергоефективного зеленого будівництва, який має стати одним із орієнтирів для відновлення нашої країни.

«Основна ідея проєктів повторного використання енергоефективних та шкіл і дитячих садків з поліпшеними екологічними характеристиками полягає в розробці максимально енергоефективних проектів шкіл і дитячих садків з використанням найбільш успішного досвіду реалізації проектів зеленого будівництва, із застосуванням найсучасніших архітектурних, конструктивних та інженерних рішень і технологій, включаючи альтернативні джерела енергії У процесі проектування використано комплексне чисельне моделювання енергетичного балансу будівлі та оптимізацію його глобальних архітектурних рішень з використанням штучного інтелекту та інструментів комп'ютерного моделювання, що базуються на дискретній прикладній геометрії» - розповів Володимир Скочко, д.т.н., професор, директор NZEB HUB КНУБА і експерт проєкту.

Наталія Козловська, заступниця міністра розвитку громад, території та інфраструктури України, акцентувала увагу на важливості якісних проектів повторного використання для скорішої відбудови і зазначила що Міністерство чекає розробок після експертизи для включення у державний реєстр. Вона наголосила на необхідності проведення науково-технічної оцінки всіх розроблених нормативних документів через науково-технічну раду Міністерства і подякувала проєкту GIZ за підтримку діяльності у сфері стандартизації та енергоефективності.

Про важливість застосування методу оцінки життєвого циклу і підтримку замовників сфери публічних закупівель на шляху застосування нових для України підходів було зазначила Надія Бігун, заступниця міністра економіки України. Важливо розробляти і вдосконалювати розроблені інструменти з участю замовників і операторів ринку. Це допоможе зробити дійсно дієві і корисні застосунки.

Тези під час засідання

  • Про зростання економіки України, успіхи кредитування за урядовою програмою “єОселя”, важливість наявність оновлень у Єдиній державній електронній системі будівництва (ЄДЕССБ) та затвердження ДБН В.2.2-5:2023 Захисні споруди цивільного захисту – Лев Парцхаладзе, президент КБУ.
  • Зміни у законодавстві вже забезпечили виплати 1 мільярд грн. на компенсацію за знищене чи пошкоджене житло. З 1 жовтня можна використати сертифікат для придбання житла на первинному або вторинному ринках. Єдина державна електронна система доповнилася окремим кабінетом виробника будівельної продукції. Україна в порівнянні з іншими країнами ЄС в першій десятці по роботі над впровадженням законодавства яке розширить можливість проєктування в BIM-моделі – Наталія Козловська, заступниця міністра розвитку громад, території та інфраструктури України.
  • Економіка України відновилась на 30% у порівнянні з минулим роком. Протягом наступних 10 років ми будемо наздоганяти довоєнний рівень ВВП. Зараз формується Ukrainian Facility план, в рамках якого ЄС обіцяє виділити 50 млрд євро на наступні 4 роки. Міністерство економіки України активно працює над визначенням пріоритетних напрямків спрямування цих грошей, зокрема, йдеться про сфери енергетики, логістики та транспорту, IT, агро-сектору та машинобудування – Надія Бігун, заступниця міністра економіки України
  • Минулого тижня була підписана угода про співпрацю між Фондом та Глобус Банком щодо кредитування учасників Програми “Енергодім”, завдяки чому Програма знову діє – Єгор Фаренюк, директор Державного Фонду енергоефективності.
  • 37 тендерних процедур вже було проведено Агентством відновлення. Основна проблема, – мала кількість учасників торгів. Публічне відкриття кошторисів проєктів Агентства відновлення, офіційне підвищення заробітних плат для працівників галузі розглядаються як основні кроки які будуть сприяти викоріненню корупції та мотивації будівельних компаній долучатись до бюджетних замовлень – Олександр Наход, керівник проєкту розвитку закупівель Державного агентства відновлення та розвитку інфраструктури України (Агентство відновлення).

За завершення засідання – учасники висловили впевненість що спільні зусилля сприятимуть виведенню будівельної промисловості України на новий європейський рівень, впроваджуючи нові методи і стандарти і формуючи якісний ринок будівельних послуг.