Закупівлі за вартістю життєвого циклу є одним з сучасних трендів у світовій практиці здійснення публічних закупівель. Україна, наслідуючи найкращі сучасні підходи, також впровадила відповідний інструмент у вітчизняному законодавстві.
З набуттям чинності нової редакції Закону України «Про публічні закупівлі» передбачено можливість застосування замовниками оцінки вартості життєвого циклу, як критерію оцінювання тендерних пропозицій. Закон дає таке визначення цього поняття:
Вартість життєвого циклу - сукупність вартості предмета закупівлі або його частини (лота) та інших витрат, які нестиме безпосередньо замовник під час використання, обслуговування та припинення використання предмета закупівлі.
При цьому замовник у тендерній документації має визначити методику розрахунку вартості життєвого циклу. На що слід звертати увагу і що включати до цієї методики?
У разі застосування критерію оцінки вартості життєвого циклу в публічних закупівлях, до цього критерію крім ціни товару (роботи, послуги) може включатися один або декілька витрат замовника протягом життєвого циклу товару (роботи, послуги), а саме витрати, пов’язані з:
- використанням предмету закупівлі, зокрема споживання енергоресурсів та інших ресурсів;
- технічним обслуговуванням;
- збором та утилізацією;
- впливом зовнішніх екологічних чинників протягом життєвого циклу предмету закупівлі, зокрема вплив викидів парникових газів, інших забруднюючих речовин та інші витрати, пов’язані із зменшенням впливу на навколишнє середовище.
Усі зазначені складові вартості життєвого циклу повинні мати грошовий вимір.
12 вересня 2023 року в ДП «Прозорро» відбувся семінар присвячений практичному застосуванню методу оцінки вартості життєвого циклу у публічних закупівлях.
Захід був організований у гібридному форматі (очно/онлайн) ВГО «Жива планета» за підтримки проекту GIZ «Просування енергоефективності та імплементації Директиви ЄС про енергоефективність в Україні» в партнерстві з Міністерством розвитку громад, територій та інфраструктури України та ДП «Прозорро».
Учасників семінару привітали:
Микола Ткаченко, директор ДП Прозоро, розповів про особливості закупівель в умовах війни та послідовні кроки вдосконалення системи ProZorro, подякував всім партнерам за вклад в підвищення ефективності системи через впровадження нових інструментів.
Ми працюємо над тим, аби в ключових моментах відповідати стандартам закупівельної політики донорських організацій, наприклад Світового банку та інших. Разом з нашими партнерами ми вдосконалюємо систему, поетапно розробляємо і впроваджуємо методичні рекомендації, процедури, застосунки для замовників. Наша мета – щоб усі закупівлі для потреб відбудови України, які будуть відбуватися за кошти міжнародних донорів, проходили через систему Prozorro. Ми відкриті для партнерства задля реалізації навчань і впровадженню нових інструментів, які дозволяють доповнювати і розвивати систему, - зазначив Микола Миколайович.
Про зацікавленість в енергоефективних технологіях, – інформував Дмитро Петрунін, начальник Управління енергоефективності Міністерства розвитку громад, територій та інфраструктури України. Він подякував проєкту GIZ, зазначивши що застосування методу оцінки вартості життєвого циклу дозволить реалізовувати більш енергоефективні проєкти та закуповувати більш енергоефективне обладнання.
Роберт Кюнне, координатор кластеру «Енергія та клімат» GIZ відзначив активну позицію України щодо впровадження енергоефективних заходів, що є необхідним на шляху України до повноцінного членства в ЄС, а також наголосив на важливості калькулятора життєвого циклу товарів при здійсненні публічних закупівель.
Директорка проєкту GIZ "Просування енергоефективності та імплементації Директиви ЄС про енергоефективність в Україні" Іма Хренова-Шимкіна зазначила, що у сучасних умовах важливо відбудовувати економічно спроможну Україну, а це можливо завдяки комплексу спільних дій, серед яких є впровадження енергоефективності. "Ми не зупиняємось над розробленням рекомендацій, нормативних документів та нових застосунків, які мають спростити застосування підходу енергоефективних закупівель і дуже важливими для швидкої відбудови."
Про розроблені за підтримки проекту GIZ ДСТУ ISO 15686-5:2020 Будівлі та об’єкти нерухомого майна. Планування строку експлуатації. Частина 5. Оцінювання вартості життєвого циклу (ISO 15686-5:2017, IDT) (прийнятий методом перекладу у 2022 р.) та електронний Калькулятор для розрахунку вартості життєвого циклу предмету закупівлі, якій зараз знаходиться на стадії апробації – в презентації Світлани Берзіної, президентки ВГО «Жива планета».
Прийнято національний стандарт з оцінювання вартості життєвого циклу будівлі. Чому це важливо?
В своєї доповіді вона закликала всіх учасників пройти опитування і зареєструватись для участі в роботі фокус-груп по тестуванню роботи Калькулятора для різних категорій продуктів до кінця вересня.
Калькулятор розрахунку вартості життєвого циклу товару
Про практичні аспекти проведення закупівлі із використанням методу оцінки вартості життєвого циклу у системі електронних закупівель Prozorro в презентації Лілії Кулик, начальниці відділу підтримки користувачів ДП «Прозорро».
Олексій Бахтінов, старший проектний менеджер Команди підтримки реформ Міністерства економіки України презентував практичні кроки застосування методу оцінки вартості життєвого циклу у публічних закупівлях.
Про перший досвід закупівлі ліхтарів акумуляторних аварійних (LED) в презентації Анни Биченко, керівника відділу централізованих закупівель АТ «Укрпошта».
Семінар був завершений виступом заступниці міністра економіки Надією Бігун, яка подякувала всім за ініціативи по практичним крокам в реалізації реформи і заначила про важливість створення Калькулятора для розрахунку вартості життєвого циклу предмету закупівлі і тестування його та вдосконалення за участю закупівельників.
Виконавець
ВГО «Жива планета» – організація яка об’єднує експертів у сфері енергоефективних, зелених і сталих закупівель в партнерстві з ДП «Прозоро» в рамках виконання проєкту «Підтримка впровадження енергоефективних публічних закупівель в Україні», що підтримується GIZ.
Виконавці:
В партнерстві:
На замовлення