З нагоди Всесвітнього Дня екологічного маркування (World Ecolabel Day) відбулася зустріч команди Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів України на чолі з Міністром Світланою Гринчук з представниками українського малого і середнього бізнесу – виробниками екологічно сертифікованої продукції.
Також в зустрічі прийняли участь голова Комітету Верховної Ради України з питань екологічної політики та природокористування Олег Бондаренко та представники проєктів міжнародної технічної допомоги GIZ, USAID, UNIDO.
Під час зустрічі були презентовані історії успіху українських виробників, які свідомо обрали дотримання високих вимог добровільних екологічних стандартів в своїх управлінських та виробничих процесах. Обговорювали такі питання:
- відновлення і розвиток виробництв, економіки та перспективи майбутньої відбудови;
- впровадження інноваційних технологій, що відповідають принципам циркулярної економіки та декарбонізації;
- створення нових продуктів і вихід на нові ринки;
- соціальні ініціативи, зокрема підтримка ЗСУ і місцевих громад.
Світлана Гринчук, Міністр захисту довкілля та природних ресурсів України
«Виробник екологічних будинків, водопровідних труб, фарб, товарів для творчості або ремонту… Навіть на третьому році повномасштабної війни у нас є малий та середній бізнес, який не лише впроваджує зелені практики, а й інвестує у виробництво екологічно сертифікованої продукції. Попри всі труднощі, вони допомагають ЗСУ, волонтерять та підтримують внутрішньо переміщених осіб. Ці підприємства обрали шлях розвитку зелених технологій та сучасних екологічних стандартів. Вони демонструють, що українська продукція може бути конкурентоспроможною на міжнародному ринку та екологічною. Я вдячна кожному виробнику екологічної продукції, що навіть у ці складні часи модернізує свої потужності та інвестує у сталий розвиток. Ваші зусилля особливо цінні для майбутнього України та її екологічної безпеки», - наголосила Світлана Гринчук під час зустрічі.
«Весь час моєї роботи в Верховній Раді України я адвокатую законодавчі ініціативи для забезпечення зеленої трансформації. Я хотів би подякувати вам за те, що, незважаючи на виклики війни, складну економічну ситуацію та певні прогалини в законодавстві, ви продовжуєте рухатися вперед і доводите що екологізація виробництва має переваги. Зустріч сьогодні підтверджує необхідність доопрацювання законопроєктів 6446 і 6446-1, які вже довгий час знаходяться у нашому Комітеті. Ми маємо в планах врахувати нову Директиву ЄС про розширення можливостей надання екологічної інформації про продукцію та кращого захисту від недобросовісної практики гринвошингу. Впевнений, що разом із колегами та за участі Міндовкілля, громадськості ми зможемо відстояти необхідність прийняття доопрацьованого законопроєкту, особливо з огляду на євроінтеграцію та актуальні потреби нашого суспільства», - зазначив Олег Бондаренко, народний депутат України – голова Комітету Верховної Ради України з питань екологічної політики та природокористування.
Олег Бондаренко, народний депутат України – голова Комітету Верховної Ради України з питань екологічної політики та природокористування
Екологічне маркування є одним з надійних інструментів надання екологічної інформації про продукцію. Право на його застосування надається виключно продукції яка підтвердила відповідність стандартам екологічного маркування які приймаються для різних категорій продукції. Такі стандарти більш сурові та доповнюють загальнообов’язкові державні вимоги спеціальними екологічними критеріями, які дозволяють визначити більш кращий продукт для довкілля та здоров’я людини в межах одної категорії.
Олена Крамаренко, перший заступник Міністра захисту довкілля та природних ресурсів України
Оновлена державна екологічна політика України на період до 2030 року, передбачає підтримку розвитку добровільної екологічної сертифікації, маркування продукції. Закон України «Про публічні закупівлі» зі змінами 2019 року передбачає застосування екологічного маркування при встановленні вимог технічних специфікацій предмету закупівлі або у разі застосування методу приведеної ціни (неціновий критерій) чи методу оцінки вартості життєвого циклу.
Володимир Волошенюк, в.о. директора Департаменту європейської інтеграції, міжнародного співробітництва та кругової економіки, заступник начальника управління – начальник відділу імплементації європейського законодавства Управління європейської інтеграції
У ЄС принципи та методи застосування екологічного маркування відповідають міжнародним стандартам які прийняті до європейської системи стандартизації.Вони визначені Європейським Зеленим Курсом як одні з інструментів досягнення цілей ЄС у трансформації промисловості для циркулярної економіки та кліматичної нейтральності. Подолання недобросовісних екологічних маркувань є одним із завдань Європейського Зеленого Курсу за ціллю мобілізації промисловості для чистої та циркулярної економіки (п. 2.1.3). Зокрема, зазначено, що надійна, порівнянна та перевірена інформація відіграє важливу роль у наданні покупцям можливість приймати більш сталі рішення та знижує ризик виникнення фактів так званого зеленого окозамилювання – спроби ввести в оману споживачів та продати продукцію, більш екологічну, ніж є насправді.
Представники міжнародних організацій, які просувають екологічне маркування як інструмент сталого споживання на глобальному рівні, привітали українських виробників еко-продукції – героїв цього Дня та ВГО «Жива планета».
«Вітаємо українську програму екологічного маркування «Зелений журавлик» – члена міжнародної асоціації Global Ecolabelling Network – з успішним проходженням аудиту GENICES та визнанням їхнього лідерства у сфері екологічного маркування. Ми висловлюємо подяку Міністерству та всім партнерам за їхній внесок у просування сталого споживання і виробництва, а також їхню відданість відповідальному споживанню на міжнародному рівні», - зазначив у своєму вітальному зверненні К. С. Венкатагірі, голова Global Ecolabelling Network (GEN).
Відео звернення голови GEN К. С. Венкатагірі до учасників зустрічі
Проект «Просування енергоефективності та імплементації Директиви ЄС про енергоефективність в Україні» виконується Німецьким товариством міжнародного співробітництва (GIZ) за дорученням Федерального міністерства економічного співробітництва та розвитку Німеччини (BMZ) та співфінансуванням Державного секретаріату Швейцарії з економічних питань (SECO).
Проект підтримує розвиток в Україні стандартів екологічного маркування та їх застосування при реалізації проектів будівництва чи реконструкції. Це здійснюється як при апроксимації українського законодавства до європейських директив, так і шляхом перегляду стандартів, широкої методичної, навчальної та роз’яснювальної роботи.
За підтримки проекту було розроблено прийнятий базовий Закон України «Про енергетичну ефективність», який імплементував Директиву ЄС про енергетичну ефективність. Стаття 7 Закону говорить про те, що у публічних закупівлях при певних умовах публічний сектор має закуповувати екологічні та енергетично ефективні товари, які мають екологічне маркування І типу. Стаття 8 встановлює вимоги до екодизайну та енергетичного маркування продукції, пов’язаної із споживанням енергії.
Для просування енергоефективності у сфері публічних закупівель проектом разом з партнерами розроблено рекомендації для замовників, посібники і стандарти на які вони можуть спиратись ще на стадії складання технічних специфікацій чи завдання на проектування, вимоги замовників до тендерних пропозицій і відповідно їх складати постачальникам.
Це впливає на розвиток стандартів екологічного маркування в Україні та формування попиту на сертифіковану продукцію.
Вікторія Школьна, Лідер компоненту реформ проєкту «Просування енергоефективності та імплементації Директиви ЄС про енергоефективність в Україні»
В цьому році за підтримкою нашого проекту здійснюється робота над оновленою редакцією стандартів екологічного маркування виробів керамічних, виробів з гіпсу, сухих сумішей будівельних, бетону та виробів з бетону. Ці категорії продукції об’єднує високий рівень споживання енергетичних ресурсів в технологічному процесі виробництва та вплив на енергоефективність будівлі чи споруди.
Високі вимоги стандартів екологічного маркування щодо енергоефективності протягом життєвого циклу у поєднанні з інноваційними архітектурно-проектувальними рішеннями можуть суттєво зменшити споживання енергетичних ресурсів на всіх етапах життєвого циклу будівлі. Все це доступно вже сьогодні і наші консультанти підтримують реалізацію енергоефективних зелених проектів для відбудови України.
Такий підхід відповідає практиці ЄС щодо застосування екологічного маркування в публічних закупівлях. Замовники посилаються на стандарти екологічного маркування обираючи більш енергоефективну, якісну та безпечну продукцію. На кожну товарну категорію розробляється окремий стандарт з різними вимогами. Але обов’язково до кожній з категорій такій стандарт буде встановлювати високі критерії оцінки щодо енергоефективності. В залежності від категорії – у технологічному процесі, у властивостях продукту чи його експлуатаційних характеристик.
Методичні рекомендації розроблені на замовлення Мінінфраструктури та Агентства відновлення, проекти повторного використання дитячих садочків і шкіл, новий стандарт енергоефективного зеленого будівництва містять вимоги щодо екологічного маркування для будівельної продукції та матеріалів для оздоблення що безперечно сприятиме зеленому переходу і декарбонізації будівельної галузи.
Інформація про екологічно сертифіковану продукцію буде надана в спеціальному електронному каталогу будівельної продукції для зеленої відбудови, якій створений, оновлюються та вдосконалюється за підтримкою нашого проекту, – розповіла в своєму виступі Вікторія Школьна, Лідер компоненту реформ проекту.
Антон Клещов, національний координатор проекту «Глобальна програма еко-індустріальних парків в Україні: реалізація на місцевому рівні» (GEIPP Ukraine)
Проєкт GEIPP Ukraine є частиною Глобальної програми з еко-індустріальних парків (ЕІП), що реалізується Організацією Об’єднаних Націй з промислового розвитку (UNIDO) в семи країнах за фінансової підтримки Швейцарії через Державний секретаріат Швейцарії з економічних питань (SECO). GEIPP Ukraine підтримує створення умов для відновлення промисловості в Україні за моделлю ЕІП для збільшення продуктивності ресурсів і покращення економічних, екологічних і соціальних показників бізнесу, таким чином сприяючи інклюзивному та сталому промисловому розвитку в Україні. Наразі в розробці знаходиться національний стандарт який визначає рейтингову систему оцінювання ЕІП через встановлення вимог до керуючої компанії, соціальних, екологічних та економічних аспектів діяльності. Це сприятиме підвищенню якості послуг, створенню екологічної продукції, залученню міжнародних інвестицій та створенню зелених робочих місць.
Світлана Берзіна, президент ВГО «Жива планета» - модератор заходу
Світова практика доводить що незважаючи на добровільність стандарти екологічного маркування мають потужну силу для підтримки зеленої трансформації через конкурентні переваги на ринку.
«Дякуємо всім нашим міжнародним партнерам які формують потужний потенціал України для зеленої відбудови краще ніж було. До цього хочу нагадати що впровадження програми екологічного маркування в Україні розпочалось у 2003 році після впровадження до національної системи стандартизації міжнародного стандарту ISO 14024 – ДСТУ ISO 14024:2018 Екологічні марковання та декларації. Екологічне марковання типу I. Принципи та процедури (ISO 14024:2018, IDT). Розробка програми відбувалась за підтримки Федерального міністерства довкілля, охорони природи та ядерної безпеки Німеччини, акредитація створеного органу сертифікації – за підтримки програми Twining у 2010 році. Далі в розроблянні стандартів екологічного маркування та їх просуванні Україна отримувала підтримку в партнерстві з міжнародною асоціацією Global Ecolabelling Network і Програмою ООН з навколишнього середовища (UNEP) в рамках двох програм що фінансувались ЄС «Екологізація економік країн Східного партнерства Європейського Союзу» (EaP GREEN) та «Європейській Союз для довкілля» (EU4Environment). На сьогодні українська програма екологічного маркування «Зелений журавлик» має впроваджені стандартів які визначають екологічні критерії оцінювання для 38 товарних категорій. Переважно ці стандарти розробляються, переглядаються і оновлюються на основі аналогічних нормативних документів європейських прогам екологічного маркування які мають міжнародне визнання…», - розповіла Світлана Берзіна – модератор заходу.
Важливим напрямом завжди є просвітницька діяльність спрямована на формування в суспільстві моделі сталого споживання. Пані Світлана розповіла про досягнення в цьому напрямку, презентувала гру для дітей і дорослих «Довколо» яка була створена за фінансової підтримки Фінського фонду місцевого співробітництва (LCF) і Конкурс серед вчителів «Урок з екологічного маркування» якій був оголошений 10 жовтня в партнерстві з Міністерством захисту довкілля та природних ресурсів Україні та Міністерством освіти та науки України і триватиме до 15 грудня.
Наталія Посполітак, заступниця голови правління ТОВ «Ельпласт-Львів»
«Українська статистика сьогодні об’єктивно засвідчує катастрофічний стан вітчизняних трубопровідних мереж. Середньостатистичні втрати води в мережах держави становлять 35%, а подекуди вони сягають 70 відсотків! Компанія «ЕЛЬПЛАСТ» свідомо обрала для себе шлях виробництва екологічної продукції яка відповідає вимогам стандарту екологічного маркування для полімерних виробів. У 2019 році ми пройшли сертифікацію згідно з ISO 14024 і отримали право на екологічне маркування. Незважаючи на війну ми розвиваємо виробництво дотримуючись суворих вимог стандарту. Ми надаємо на ринок продукцію високої якості з екологічним маркованням яка виготовлена з поліетилену та поліпропілену з дотриманням суворих обмежень щодо хімічної безпеки згідно з стандартом. У нас безвідходне виробництво. Гарантований термін експлуатації 100 років. Використання циклопентану для ізоляції труб зменшує тепловтрати та вуглецевий слід, забезпечуючи енергоефективність. Екологічна сертифікація підтверджує наші досягнення та надає переваги на ринку і в сфері публічних закупівель. З року- в рік зростає кількість тенедерів які містять однією з вимог наявність екологічного сертифікату… » - зазначила пані Наталія Посполітак, заступниця голови правління ТОВ «Ельпласт-Львів».
На завершення зустрічі представники копаній – історії успіху яких були презентовані, отримали подяки від Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів України, Global Ecolabelling Network і ВГО «Жива планета». Відзначали за відданість цілям екологічної політики в умовах воєнного стану. сприяння формуванню сталого споживання і виробництва, а також з нагоди Всесвітнього Дня екологічного маркування.
Екологічні інновації, відновлення та розвиток виробництва під час війни з дотриманням міжнародних стандартів, виробництво продукції кращої для людей і довкілля, підкорення нових ринків, допомога ВСУ, постраждалим в наслідок війни та громадам…
Діяльність відзначених компаній доводить переваги зеленої трансформації. Вони наша гордість і приклад незламності та стійкості українського виробника для всього світу.
Кожна історія унікальна – ділимось ними з Вами.
«Ельпласт»: екологічні трубопровідні мережі під крилом Зеленого журавлика
Міністр захисту довкілля та природних ресурсів України Світлана Гринчук, заступниця голови правління «ЕЛЬПЛАСТ» Наталія Посполітак та президент ВГО «Жива планета» Світлана Берзіна
Budmall Center: будуємо швидко, надійно та екологічно
Міністр захисту довкілля та природних ресурсів України Світлана Гринчук, заступниця директора ТОВ «БУДМОЛ ЦЕНТР» Інна Ковальчук та президент ВГО «Жива планета» Світлана Берзіна
Caparol Україна: Інновації, екологічність та підтримка відновлення країни
Міністр захисту довкілля та природних ресурсів України Світлана Гринчук, начальник відділу розвитку брендів та корпоративних комунікацій, ДП «КАПАРОЛ Україна» Віра Бондаренко та президент ВГО «Жива планета» Світлана Берзіна
Viknar’off: здатність виживати, рости та підтримувати Україну під час війни
Міністр захисту довкілля та природних ресурсів України Світлана Гринчук, регіональний менеджер ТОВ Тернвіконпласт (Viknar’off) Олена Малецька та президент ВГО «Жива планета» Світлана Берзіна
Розвиваємо творчість та знімаємо стрес з екологічними продуктами ТМ Ideyka
Міністр захисту довкілля та природних ресурсів України Світлана Гринчук, генеральний директор ПП «КІДДІ-КО» (Ideyka) Дмитро Рижов та президент ВГО «Жива планета» Світлана Берзіна
Натуральні молочні продукти ТМ АМА – внесок «Фавор» у здорове харчування української нації
Міністр захисту довкілля та природних ресурсів України Світлана Гринчук, еколог ТОВ «ФІРМА «ФАВОР» Валерія Михайлова та президент ВГО «Жива планета» Світлана Берзіна
Учасники зустрічі
Екологічне маркування допомагає нам обирати відповідальніше, дбаючи про довкілля, економічне зростання та здоров’я нації. Дякуємо всім хто обрав і підтримує цей шлях до нашого сталого майбутнього!
Про захід на сайті Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів України.