06.05.2024 505

Міжнародна конференція “Створення підґрунтя для зеленої економіки: засвоєні уроки в рамках співпраці між країнами Східного партнерства” відбулась 13-14 березня у Брюсселі як ключова підсумкова подія програми EU4Environment фінансується ЄС та реалізується консорціумом міжнародних партнерів, включаючи ОЕСР, ЮНІДО, ЮНЕП, ЄЕК ООН та Світовий банк.

Підтримка в розробці і реалізації політик щодо сталих публічних закупівель (СПЗ), єдиного з ЄС ринку зелених продуктів (ЄРЗП) і циркулярної економіки стали складовими програми EU4Environment, яка виконується в п’яти країнах Східного партнерства: Азербайджані, Вірменії, Грузії, Республіці Молдова та Україні. ВГО «Жива планета» обрана організацією – партнером ЮНЕП по виконанню цього компоненту в Україні.

Подія зібрала представників Єврокомісії, ОЕСР, ЮНІДО, ЮНЕП, Світового банку, національних координаторів, а також представників профільних міністерств (навколишнього середовища і економіки) та широке коло експертів з країн Східного партнерства ЄС (СП).

Конференція проводилась з метою обміну досвідом, напрацюваннями та засвоєними результатами впродовж всього періоду виконання програми EU4Environment.

Учасники Конференції:

  • відмітили прогрес, досягнутий у напрямку розвитку зеленої економіки в країнах СП;
  • обговорили шляхи збереження досягнутих результатів та прискорення подальших реформ спрямованих на впровадження зеленої трансформації в країнах СП.

Учасники конференції, 13-14 березня, м. Брюссель

Захід включав три тематичні сесії, присвячені механізмам державного управління, здатним забезпечити перехід до зеленої економіки, сталому розвитку та сталим публічні закупівлям, єдиному ринку зеленої продукції.

Програма Міжнародної конференції

Зліва направо: Angela Bularga (Programme Manager at European Commission), Gerald Audaz (Team Leader, DG NEAR, European Commission), Krzysztof MICHALAK (Senior Programme Manager, OECD), Christophe YVETOT (UNIDO Senior Representative/Head of Brussels office), Tatiana CHERNYAVSKAYA (Project Manager, UNIDO)

ВГО «Жива планета» долучилась до конференції онлайн і наживо і представила результати проєктної діяльності в двох сесіях.

На сесії «Приклади впровадження сталих публічних закуіпівель (СПЗ) у країнах СП», директорка Центру екологічної сертифікації та маркування ВГО «Жива планета», Світлана Перминова поділилася досвідом та перспективами щодо впровадження СПЗ в Україні.

Зліва направо: Tetiana OMELIANENKO ( National PEF experts in Ukraine), Svitlana PERMYNOVA (NGO Living Planet) Olena MASLYUKIVSKA (EU4Environment National Action Coordinator in Ukraine), Svitlana SUSHKO (Acting Head of the Reform Support Team, Ministry of Environmental Protection of Ukraine) Nicolas Galudec (UNEP)

Ініціативи СПЗ в Україні беруть початок ще в 2014 році в рамках проекту EaP GREEN (завершений у 2017 році). Подальшому значному прогресу, сприяли зміни в українському законодавстві, а саме - прийняття у 2019 році оновленого Закону України про публічні закупівлі, якій розширив критерії конкуренції в тендерах, зміщуючи фокус з вартості продукції на включення інших, не цінових, критеріїв. «Подібні зміни можна віднести до позитивного результату спільних зусиль з ЮНЕП», – відмітила Світлана.

Поточний проект, вже в рамках програми EU4Environment, є логічним продовженням попередніх зусиль. З 2019 рок увагу було сконцентровано на подальшому розвитку ініціатив СПЗ та екомаркування (як їх визнаного дієвого інструменту).

В ході виступу пані Світлана перелічила основні результати, досягнуті в рамках програми EU4Environment, які відображають прагнення закласти міцну основу для СПЗ в Україні:

Результат № 1: Аналітичний звіт, що визначає готовність українського ринку до СПЗ та пріоритетні для цієї мети категорії товарів і послуг. Заснований на універсальній методології ЮНЕП цінність звіту додає його придатність для реплікації подібних досліджень, у тому числі в інших країнах.

Результат № 2: Розроблені типові вимоги та нецінові критерії на засадах сталості для двох пілотних категорій послуг — «Ремонт та будівництво доріг» та «Послуги харчування та харчові продукти для навчальних закладів», а проведений цикл навчальних семінарів по їх застосуванню.

Однак впровадження СПЗ вимагає не лише наявності рекомендованих критеріїв на обрані категорії товарів та послуг, але і їх інтеграції в реальну практику закупівель. З цією метою за підтримки ЮНЕП були підготовлені проекти змін до законодавства.

Результат № 3: Розробка екологічних стандартів екологічного маркування які встановили екологічні критерії оцінки життєвого циклу для виробів з полімерів, меблів та виробів з лісоматеріалів, лакофарбових матеріалів та мийних засобів.

«Екологічне марковання – визнаний у світі ефективний інструмент підтвердження екологічних переваг продукції, що спрощує учасникам тендерів демонстрацію відповідності товарів та послуг критеріям СПЗ та знижує навантаження на закупівельні організації. З 2003 року в Україні діє програма екомаркування – «Зелений журавлик», що наразі налічує понад 1000 сертифікованих найменувань продукції. Програма впроваджується ВГО «Жива планета» згідно з міжнародним стандартом ISO 14024:2018 і по праву може вважатись найстаршою і найуспішнішою серед країн СП. Програма регулярно отримує схвальні відгуки від клієнтів – користувачів екомаркування, які вдало перемагають в СПЗ-тендерах саме завдяки наявності сертифікату відповідності встановленим екологічним критеріям» - зазначила у своєму виступі Світлана Перминова.

Результат № 4: Модернізація державного електронного закупівельного майданичка Prozоro – створення вбудованих інструментів відстеження та аналітики закупівель із застосуванням екологічних вимог.

Результат № 5: Поширення результатів, що є невід'ємною частиною будь-якого проекту. Через серію шести навчальних семінарів було залучено понад 1900 учасників, включаючи представників ЮНЕП, урядових посадовців, експертів з громадського сектору та бізнесу, а також зацікавлених сторін. Ці зусилля спрямовані на надихання бізнесу, навчання фахівців з питань закупівель та сприяння співпраці між різними зацікавленими сторонами.

Більше інформації та матеріали проєкту тут.

Від імені ВГО «Жива планета» Світлана Перминова подякувала ЮНЕП за можливість реалізації такого проекту, обміну досвідом з іншими країнами щодо впровадження СПЗ підходів і висловила сподівання, що плани на майбутнє включатимуть розробку нових критеріїв та демонстрацію успішних практик!

Nadiya BIHUN, Deputy Minister of Economy of Ukraine

В дискусії прийняли участь інші учасники, зокрема, заступниця Міністра економіки України – Надія Бігун, зауважила про економічні переваги таких інструментів, як СПЗ та екологічне маркування.

Зал дискусій

В рамках цієї ж сесії представники інших 4 країн СП – Вірменії, Азербайджану, Грузії та Молдови – представили своє бачення того, як СПЗ та екологічне маркування сприяють їх національному порядку денному зеленої економіки; вказали на виклики, потреби та прогалини, які ще потрібно вирішити.

Зліва направо: Oksana KOVALENKO (Consultant / Project Coordinator at The World Bank), Gayane GABRIELYAN (Deputy Minister of Environment of the Republic of Armenia), Hovhannes ATABEKYAN (Associate Partner – CIVITTA)

Делегації країни підкреслили необхідність розробки, вдосконалення та зміцнення законодавства у сфері державних закупівель та екологічного маркування, роботи з приватним сектором, зміцнення потенціалу практиків, запуску пілотних тендерів СПЗ з інклюзивними критеріями стійкості та підвищення обізнаності про соціальні та екологічні проблеми.

Матеріали конференції

Moving beyond EU4Environment: What priorities for the future?

EU for Green Recovery East (Angela Bularga, European Commission)

Making public administration fit to facilitate a green transition in EaP countries

Making public administration fit to facilitate a green transition (Krzysztof Michalak, Irina Belkahia, OECD)

Sustainable Public Procurement as an accelerator of a green transition (Lesya Nikolayeva, UNEP)

Case studies of SPP progress in Ukraine (Svitlana Permynova, NGO Living Planet)

Highlights of progress and lessons learned in Georgia (Tamar Aladashvili, Ministry of Environmental Protection and Agriculture of Georgia)

Case studies on SPP and eco-labelling in the Republic of Moldova (Irina Punga, Ministry of Environment of the Republic of Moldova)