15.05.2024 366

Для того, щоб продукти та послуги могли позиціонуватись на ринку як екологічні, необхідно пройти оцінювання відповідним стандартам здобувши право використовувати еко- маркування, або використовувати інші стандартизовані методи оцінювання і підтвердження екологічних переваг.

Метод «Екологічний слід продукту» (Product Environmental Footprint – PEF) був впроваджений Єврокомісією у 2013 році в рамках ініціативи «Єдиний ринок зеленої продукції» (ЄРЗП). Цей метод дозволяє виконати досить амбітну задачу – одночасно (!) оцінити всі можливі впливи вплив продукту на довкілля на всіх етапах життєвого циклу (не обмежуючись найбільш окремими етапами наприклад, виробництво чи утилізація).

Досі існуючі методи були сфокусовані на одному або декількох найбільш значущих категоріях впливу. Наприклад, метод оцінки вуглецевого сліду (carbon footprint) пов’язує вплив продукту на довкілля з обсягами викидів вуглецю в процесі його створення, використання та утилізації.

Метод PEF суттєво розширює такий підхід, використовуючи ще 15 додаткових категорій впливу на компоненти довкілля, тварин та організм людини (ацидифікація, використання води, мінеральних ресурсів, токсичність та ін.).

Результат оцінки має бути виражений чисельно і, як наслідок, давати змогу проводити порівняння екологічності продуктів в рамках однієї товарної категорії (бенчмаркінг). Тобто екологічність товарів можна було б порівнювати так само, як їх вартість. Натомість, в рамках вже існуючих підходів, заява про екологічність продукції (еко- марковання) є текстовим твердженням або графічним зображенням – що унеможливлює порівняння (без заглиблення у зміст сертифікаційного стандарту і фахових знань).

Проведення такого PEF- дослідження потребує:

  • наявності специфічних для різних категорій правил обчислення екологічного сліду продукції - Правилах категорії екологічного сліду продукту (PEFCR), які розробляються Єврокомісією). Порівняно з класичною методологією оцінювання життєвого циклу (LCA), методологія PEF має додаткову структуру та визначає обов’язкову інформацію про продукт, яку потрібно зібрати та вимоги до того, які дані можна використовувати, і наразі має централізовану базу даних. Використання єдиних правил моделювання та бази даних вплив виробничих про процесів дає змогу мінімізувати відмінності, які можуть виникнути через рішення в процесі моделювання життєвого циклу;
  • тривалого часу (збір даних про вхідні/вихідні потоки матеріалів та енергії на всіх етапах життєвого циклу продукту);
  • проведення обчислення за допомогою складного програмного забезпечення і баз даних;
  • кваліфікованих фахівців;
  • істотних, з урахуванням переліченого вище, грошових витрат (вартість дослідження 1 найменування продукції становить від 10 тис. євро).

Наразі Єврокомісія розробила PEFCR які включають інвентаризацію життєвого циклу та вимоги до звіту PEF- дослідження для наступних категорій:

  • пиво
  • продукти переробки молока
  • фарби
  • мийні засоби
  • системи гарячого та холодного водопостачання
  • проміжна паперова продукція
  • корми для тварин
  • IT обладнання
  • шкіряні вироби
  • металеві вироби
  • фасована вода
  • макаронні вироби
  • акумуляторні батареї
  • текстильні вироби
  • теплоізоляція
  • засоби безперебійного живлення
  • вино.

Результати PEF дослідження дають компанії змогу дізнатися про потенціал зменшення впливу на довкілля від виробництва продукту, заощадити кошти, зекономити ресурси та вдосконалити ланцюг постачання.

Забезпечення проведення PEF-дослідження вимагає від підприємства-виробника дієвості системи управляння даними (документування інформації про показники виробничих процесів, утворення відходів, викиди, скиди тощо) та ланцюгами постачальників.

Складність, тривалість та відносно висока вартість методу оцінки екологічного сліду продукту, PEF, роблять його використання виробником ознакою його екологічного лідерства, навіть на європейському ринку.

Для українських виробників застосування даної ініціативи стало можливим у рамках програм “Популяризація методології PEF в регіоні Східного партнерства” (СП), яка здійснюється Організацією Об’єднаних Націй з промислового розвитку (UNIDO) в рамках програми EU4Environment, що фінансується ЄС.

Зліва направо: Andrzei JANUSZEWSKI (European Commission, DG Environment), Angela BULARGA (Programme Manager at European Commission), Gerald AUDAZ (Team Leader, DG NEAR, European Commission), Krzysztof MICHALAK (Senior Programme Manager, OECD), модератор - Tatiana CHERNYAVSKAYA (Project Manager, UNIDO)

Забезпечення виконання ініціативи взяв на себе Центр ресурсефективного та чистого виробництва.

Навчання методиці та програмне забезпечення (Simа Pro) були надані нідерландською компанією PreSustainability

Для проведення обчислення екологічного сліду продукції на конкурсній основі були відібрані два експерти з досвідом виконання робіт у сфері оцінювання життєвого циклу:

  • Світлана Перминова, директорка Центру екологічної сертифікації та маркування ВГО «Жива планета»
  • Тетяна Омеляненко, к. е. н., фахівець з питань поводження з відходами науковий співробітник ДУ «Інститут економіки природокористування та сталого розвитку Національної академії наук України».

Пілотними компаніями в Україні стали:

  • ТОВ “Прайм Снек”, м. Мукачеве. Компанія спеціалізується на виробництві снеків, сухого спіненого сиру за унікальною запатентованою технологією вакуумного сушіння). Важливо відзначити, що "Прайм Снек" є першим і єдиним виробником даного виду продукції в Україні, який отримав екологічний сертифікат відповідно до ISO 14024 та право маркування знаком «Зелений журавлик». Це підтверджує, що ініціатива застосування методу PEF, в першу чергу, підтримується підприємствами, спрямованими на екологічне лідерство на ринку.
  • ТОВ “Альфа-ХТ” – Полтавська обл., с. Мачухи, що виробляє широкий асортимент якісних шкарпеткових виробів.

Зліва направо: Svitlana Sushko (Reform recovery and support team, Ministry of Environment of Ukraine), Angela Bularga (Programme Manager at European Commission), Tetiana Yahodiak (CEO пілотної компанії з дослідження PEF - Alfa XT, Україна ), Tetiana Omelianenko (національний експерт PEF, Україна), Elene Japoshvili (національний експерт PEF, Грузія - СIVITTA), Ekaterine Dojurishvili (пілотна компанії з дослідження PEF, “Marta Bebos Dambalkhacho, Грузія), Tamar Chelidze (національний експерт PEF, Грузія - СIVITTA), - Tatiana CHERNYAVSKAYA - модератор сессії (Project Manager, UNIDO), Renata Tsitsikan (UNIDO National RECP Partner in Ukraine)

Результати розрахунків екологічного сліду продукту обраних компаній тривали протягом 2023 року та були представлені на Міжнародній конференції “Створення підґрунтя для зеленої економіки: засвоєні уроки в рамках співпраці між країнами Східного партнерства” 13-14 березня 2024 р.

Національна експертка проекту PEF – Світлана ПЕРМИНОВА (Центр екологічної сертифікації та маркування ВГО «Жива планета»): доповідь про виконаний розрахунок екологічного сліду продукції для компанії ТОВ «Прайм Снек» – виробника перших екологічно сертифікованих сирних снеків в Україні згідно ISO 14024 (програма екологічного марковання "Зелений журавлик")

Експертки-виконавиці дослідження – Світлана Перминова та Тетяна Омеляненко, а також представники компаній: Вадим Гришин (співвласник компанії «Прайм Снек») та Теятна Ягодяк («Альфа ХТ») прибули до м. Брюссель , щоб представити бізнес - кейси компаній, поділитись досвідом та враженням щодо участі у проекті PEF в рамках програми EU4Environment, а також обговорити виклики та труднощі, що виникли в процесі реалізації.

Національні експерти PEF та представники пілотних компаній України
Зліва направо: Вадим ГРИШИН (співзасновник ТОВ «Прайм Снек»), Світлана ПЕРМИНОВА (ВГО «Жива планета»), Тетяна ЯГОДЯК (CEO ТОВ «Альфа ХТ»), Тетяна ОМЕЛЯНЕНКО (к. е. н., фахівець з питань поводження з відходами, науковий співробітник ДУ «Інститут економіки природокористування та сталого розвитку Національної академії наук України»

Цінність та можливості методу PEF на прикладі результатів дослідження екологічного сліду сирних снеків виробництва ТОВ «Прайм Снек» - (дізнатись більше про результати дослідження)

Представники пілотних компаній привезли до Брюсселю свою продукцію: сирні снеки sNeco отримали масу схвальних відгуків під час дегустації, а яскраві та якісні шкарпеткові вироби “Альфа-ХТ” швидко розійшлися серед найповажніших учасників заходу.

Дегустація сирних снеків snEco:
Вадим ГРИШИН (співзасновник ТОВ «Прайм Снек»), Криштоф МИХАЛАК (Krzysztof MICHALAK, Senior Programme Manager, OECD), Кристоф ІВЕТОТ (Christophe YVETOT,UNIDO Senior Representative/Head of Brussels office)

Національні експерти PEF та представники пілотних компаній України
Зліва направо: Вадим ГРИШИН (співзасновник ТОВ «Прайм Снек»), Світлана ПЕРМИНОВА (ВГО «Жива планета»), Тетяна ОМЕЛЯНЕНКО (к. е. н., фахівець з питань поводження з відходами, науковий співробітник ДУ «Інститут економіки природокористування та сталого розвитку Національної академії наук України», Тетяна ЯГОДЯК (CEO ТОВ «Альфа ХТ»)

«Бути однією з перших українських компаній, яка запровадила сучасні європейські практики, такі як PEF, є стратегічною інвестицією, покликаною позиціонувати компанію «Прайм Снек» як відповідальний, далекоглядний бізнес, готовий до викликів висококонкурентного світового ринку, де увага до екологічних аспектів постійно зростає. Ділячись нашим досвідом і результатами дослідження, ми хочемо зіграти роль у підвищенні обізнаності про вплив продуктів на навколишнє середовище, сприяти поширенню сталих методів виробництва та споживання, створювати лояльність серед екологічно свідомих споживачів і виділяти компанію на ринку, орієнтованому на стійкість» – підсумував свій виступ Пилип Гришин.

Доповідь пілотної компанії з дослідження PEF в Україні , ТОВ «Прайм Снек»

Директорка компанії «Альфа ХТ» Тетяна Ягодяк: «Участь у проекті та досвід застосування методології PEF для нашої компанії дозволили побачити процеси зі значним впливом на навколишнє середовище і можливості його зменшення. Компанія прагне до роботи на засадах сталості та екологізації продукції, щоб ефективно вийти на ринок ЄС і демонструвати конкурентоспроможність. Участь у проекті заклала основу для цього».

Рената ЦИЦИКАН (Центр ресурсоефективного та чистого виробництва, національний імплементуючий партнер проекту PEF в Україні, Світлана ПЕРМИНОВА (національний експерт PEF, ВГО «Жива планета», Тетяня ЯГОДЯК (СЕО, ТОВ «Альфа ХТ», Тетяна ОМЕЛЯНЕНКО

Експертки висловили подяку UNIDO, Центру ресурсоефективності та чистого виробництва, і команді PreSustainability за можливість торкнутися майбутнього екологічних маркувань та передових методів оцінювання екологічних впливів продуктів протягом життєвого циклу. Тетяна Омеляненко наголосила на важливості розробки баз даних для моделювання саме для України. Це дозволить отримати більш реальну картину і уникнути похибок, які виникають внаслідок припущень, що процеси (виробництва, генерування електроенергії, поводження зі сміттям та ін.) є аналогічними процесам сусідніх країнах – Польщі, Словаччини та іншим.

Проект PEF, Грузія: учасники дискусії за результатами проекту Filip ASHIKYAN (ECOGLOBE), Elene Japoshvili, Tamar Chelidze (національні експерти PEF- СIVITTA), Salome DVALI (Національне екологічне агентство Грузії) та зразки іграшкової текстильної продукції для дітей наймолодшого віку від пілотної компанії www.handicraftforkids.com

Цікаві кейси з розрахунку екологічного сліду сирної та текстильної продукції для дітей представили учасники Грузії.

Тетяна ЧЕРНЯВСЬКА - модератор сесії PEF (Project Manager, UNIDO)

«У регіоні Східного партнерства ЄС, включаючи Україну, ЮНІДО відповідає за впровадження методології PEF та співпрацю з промисловим сектором. Тут ми не лише спілкуємося з галузями промисловості, але ініціюємо та просуваємо заходи на національному та глобальному рівнях, щоб допомогти їм у реалізації Цілей сталого розвитку ООН (ЦСР). Просування цих цілей і їх реалізація на рівні підприємства є однією з наших головних задач. Робота з галузями промисловості над тим, які продукти вони виводять на ринок, дає можливість допомогти наблизити індустріальну економіку до циркулярної» – наголосила Тетяна Чернявська, менеджер проектів EU4Environment (Circular Economy and Resource Efficiency Unit, UNIDO).

Учасники сесії з демонстрації результатів проектів PEF: представники UNIDO, національні імплементуючі організацій (Центр ресурсоефективного та чистого виробництва – Україна та CIVITTA – Сакартвело) , національні експерти PEF (в т.ч. ВГО «Жива планета» ) та представники пілотних компаній України (ТОВ «Прайм Снек») та Сакартвело

На конференції від представниці Єврокомісії було отримано чіткий сигнал про те, що спільні зусилля будуть продовжуватися і попереду Україну та інші країни партнерства чекають нові горизонти і нові види діяльності, а також ініціативи розрахунку екологічного сліду продукції PEF.

Матеріали заходу