Еко-індустріальний парк – спеціальна зона промислового призначення, яка сприяє сталому розвитку, шляхом забезпечення соціальних, економічних, та екологічних параметрів у процесах вибору розташування, планування, управління та повсякденного функціонування. За

Еко-індустріальний парк – спеціальна зона промислового призначення, яка сприяє сталому розвитку, шляхом забезпечення соціальних, економічних, та екологічних параметрів у процесах вибору розташування, планування, управління та повсякденного функціонування. Запорукою ефективності таких парків є тісна співпраця між підприємствами, спільне ефективне використання ресурсів та управління відходами. Ще вищий рівень кооперації — індустріальний симбіоз, який є способом реалізації принципів циркулярної економіки, коли відходи одних підприємств стають сировиною для інших.

Конференція яка проходила 7-9 листопада 2023 року у Віденському міжнародному центрі (VIC) під назвою «Final Event – GEIPP I and Beyond» мала на меті об’єднати зацікавлені сторін, політиків і видатних експертів та відзначити закриття першого етапу програми GEIPP.

Основна тематика Конференції:

  • розробка політики розвитку еко-індустріальних парків (EIP);
  • прогрес впровадження політики розвитку EIP у пріоритетних індустріальних парках в рамках GEIPP;
  • обмін досвідом і передовими практиками.

Проєкт «GEIPP Ukraine» є частиною Глобальної програми з еко-індустріальних парків (Global Eco-Industrial Park Program, GEIPP) що реалізується Організацією Об’єднаних Націй з промислового розвитку (UNIDO) в семи країнах за фінансової підтримки Швейцарії через Державний секретаріат Швейцарії з економічних питань (SECO). Головним бенефіціаром проєкту є Міністерство економіки України. Проєкт стартував у 2020 році та втілюватиметься до кінця 2024 року. Учасниками GEIPP є 7 країн: Колумбія, Єгипет, Індонезія, Перу, Південна Африка, Україна та В'єтнам.

Порядок денний

Від ВГО «Жива планета» участь в Конференції за запрошенням організаторів та у складі української делегації прийняли президент організації Світлана Берзіна та експертка з управління проектами – Аліна Севостьянова.

Перший день був зосереджений на політичному вимірі розвитку ЕІP: були представлені презентації з усіх країн GEIPP. Представники профільних міністерств інформували про політичні аспекти та досягнення в рамках програм по розвитку ЕІП на національному рівні.

Role and impact of Eco-industrial Parks for sustainable industrial development, Prof.em. Dr. Heinz Leuenberger

Capacity building of stakeholders and policy support tool (Egypt)

EIP Roundtable - Wide stakeholder engagement (South Africa)

Development of Policies of the EIP (Peru)

From EIP vision to EIP policy implementation in two years in Ukraine

Process of Inter-Ministerial Forum for the engagement of 11 ministries in Indonesia for EIPs and the way forward (further decrees)

Vietnam’s journey towards EIP’s from the policy perspective

Advances in EIP implementation at GEIPP Colombia Policy Tools

Подальше продовження сесії у форматі запитань та відповідей була надзвичайно важливою для обміну досвідом.

Другий день був присвячений прогресу впровадження EIП у пріоритетних індустріальних парках національних проєктів програми GEIPP. Презентації з усіх країн GEIPP демонстрували економічні, соціальні та екологічні переваги та практичні досягнення реалізації проектів спрямованих на розвиток ЕІП.

Advances in EIP implementation at GEIPP priority industrial parks, Klaus Tyrkko, CTA, GEIPP

Technical Assistance Program for the Development of Eco-Industrial Parks in Perú

MM2100 Industrial Town (Indonesia)

Community Engagement Implementation – East London IDZ and Phuthaditjhaba Industrial Park (South Africa)

Introduction the EnMS and support the relocation of companies to clustered EIP (Ukraine)

Implementation of Industrial symbiosis in Vietnam: Reuse glass powder for road leveling, Shared firefighting service and Reuse of treated wastewater

Advances in EIP implementation at GEIPP Colombia priority industrial parks

Linking SMEs to global value chains (case of leather) & GH2 ecosystem development as part of EIP (Egypt)

Заключний день передбачав обмін практичним досвідом по створенню та розвитку ЕІП, зокрема відвідування Siemens Green City. Під час візиту експерти Siemens поділилися думками, підкресливши інтеграцію аналітичних даних, автоматизації та штучного інтелекту.

Більш детально в огляді Конференції.

Від бачення EIP до офіційного Плану дій EIP (Україна)

Україна продемонструвала відданість розвитку EIP, узгоджуючи свою стратегію з принципами циркулярної економіки і ресурсоефективного та більш чистого виробництва (РЕЧВ). До повномасштабного вторгнення в Україні була низка індустріальних парків, проте на практиці лише одиниці ефективно працювали. Зараз же в України є можливість стати ще більш витривалою та резистентною до економічних шоків та відбудувати свою промисловість відповідно до кращих світових стандартів та практик.

Для цього, на думку UNIDO, слід вдосконалювати законодавство аби усунути бар’єри та забезпечити належні фінансові та нефінансові стимули функціонування не лише індустріальних, а й еко-індустріальних парків.

Міністерство економіки України займається впровадженням моделі EIP відповідно до міжнародних рамок і принципів циркулярної економіки. Проєкт GEIPP Україна у співпраці з Міністерством відіграв вирішальну роль у розробці дорожньої карти впровадження політики EIP, що призвело до створення міжвідомчої робочої групи з питань впровадження політики розвитку ЕІП. Міжвідомча робоча група (МРГ) складається з представників центральних органів виконавчої влади та представників бізнес-асоціацій. У рамках реалізації проекту GEIPP МРГ аналізує міжнародний досвід у сфері ЕІП та національне законодавство у сфері індустріальних парків, а також готує рекомендації та пропозиції щодо внесення змін до чинного законодавства стосовно впровадження політики розвитку ЕІП. До складу МРГ входить президент ВГО «Жива планета» – Світлана Берзіна.

В своєму виступі у перший день Конференції, Світлана Берзіна висловила вдячність програмі, донорам і всім учасникам за підтримку України і продовження проєкту у період війни. Це дуже важливо саме зараз, підтримувати промисловий розвиток через активний проект і команду, яка сприяє кооперації багатьох держав для розроблення і впровадження політики еко-індустріальних парків. В рамках проєкту ведеться активна робота із розроблення законодавчих засад, щоб надалі вже надавати підтримку для розвитку еко-індустріальних парків. Модель ЕІП має стратегічні переваги для промисловості для залучення міжнародних, у тому числі європейських, інвестицій, тому що спрямована на забезпечення зеленого переходу та відповідає принципу «Build Back Better». Екологічні стандарти ЕІП дозволять досягти цілей Європейської Зеленої угоди (European Green Deal) і сприятимуть посиленню конкурентоспроможності українських виробників на міжнародних та європейських ринках. EIП мають потенціал стати одним з ефективних інструментів сталої відбудови промисловості в рамках Плану відновлення України, зважаючи на те, що перевага інвестування та фінансування в рамках підтримки від ЄС надаватиметься заходам, що сприятимуть виконанню міжнародних кліматичних та енергетичних зобов’язань.

«Окрім законодавства, створення стандарту для еко-індустріального парку в Україні є дуже важливим», – зазначила пані Світлана. Чому? Тому що наразі все більше підприємств розуміють, що саме сертифікація є ефективним ринковим інструментом, який дозволяє засвідчити високі стандарти ведення бізнесу та промислової діяльності. Саме стандартизація і сертифікація підприємств є запорукою залучення інвестицій з ЄС та з глобального ринку. Якщо говорити про міжнародний стандарт (ISO), то це також було б добре для об’єднання успішного практичного досвіду учасників GEIPP на глобальному рівні для подальшої мультиплікації в різних державах за єдиним уніфікованим підходом. Тому, звісно, хочеться побажати подальшого продовження програми і проекту в Україні для реалізації на базі ЕІП осередків індустріального симбіозу та підтримки циркулярної економіки, – підсумувала вона.

Історія розвитку проєкту GEIPP в Україні

На початку 2021 року Уряд окреслив стратегічні завдання щодо розвитку ЕІП, включивши їх до Національної економічної стратегії до 2030 року.

В рамках проекту проаналізовано існуючі індустріальні парки України та обрано для впровадження моделі ЕІП 3 пілотних парка (не включені до Реєстру індустріальних парків), в яких наявна значна кількість компаній: на базі КП "Білоцерківський вантажний авіаційний комплекс" (Київська область), "Агромаш" (м. Запоріжжя) та "ПАТРІОТ" (м. Суми).

Разом із цим, у 2022 році обрано додаткові два пілотні індустріальні парки ("Мольфар" у Закарпатській області та "Калуський індустріальний ХАБ" у Івано-Франківській області – включений до Реєстру індустріальних парків) для надання подальшої технічної підтримки в рамках проекту.

Інші індустріальні парки будуть долучені до проекту як одержувачі "м'якої" допомоги шляхом навчання та підвищення обізнаності стосовно питань, пов’язаних із плануванням і організацією функціонування ЕІП.

Конкретний очікуваний результат полягає у покращенні екологічних, економічних та соціальних показників промислової діяльності за рахунок впровадження підходів ЕІП у вибраних пілотних індустріальних парках, у межах яких вже проваджується господарська діяльність, та посилення ролі моделі ЕІП в розвитку країни.

Відповідно до Національної економічної стратегії на період до 2030 року, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 03.03.2021 № 179, в напрямі розвитку індустріальних парків передбачено завдання із забезпечення державної підтримки індустріальних парків, включених до Реєстру індустріальних (промислових) парків, шляхом фінансування заходів, спрямованих на покращення екологічних, енергетичних та економічних показників їх функціонування з метою запровадження моделі ЕІП (Розділ ІІ "Стратегічний курс економічної політики до 2030 року", Напрям 10 "Промисловість", "Стратегічний курс розвитку промисловості", стратегічна ціль "Створення нових виробничих потужностей через стимулювання інноваційної діяльності підприємств у всіх регіонах країни із використання конкурентних переваг кожного з них").

Разом із цим, в рамках реалізації проекту напрацьовано пропозиції щодо затвердження Стратегії розвитку індустріальних парків, прийняття якої, передбачено Законом України від 07.09.2021 № 1710-ІХ "Про внесення змін до Закону України "Про індустріальні парки" та деяких інших законодавчих актів України щодо залучення інвестицій у промисловий сектор економіки шляхом стимулювання створення індустріальних парків", який набрав чинності 07.10.2021 р.

Впровадження механізму ЕІП може бути здійснено шляхом внесення змін до Закону України "Про індустріальні парки", зокрема, щодо термінологічного визначення ЕІП, їх критеріїв (екологічних, енергетичних та економічних показників), впровадження поняття "промислового симбіозу", дерегуляції окремих видів діяльності в межах парків для запровадження такого симбіозу, механізмів та інструментів підтримки, а також розроблення та прийняття відповідних підзаконних актів.

Мінекономіки спільно з проектом вже підготовлено попередні пропозиції щодо відповідних законодавчих змін, які у 2023 році передбачається підготувати у формі урядового законопроекту та подати до Верховної Ради України.

Розроблення та впровадження інструменту ЕІП здійснюється у співпраці Мінекономіки з проєктом GEIPP та МРГ. Основними стратегічними цілями є вдосконалення законодавчої бази та стимулювання розвитку індустріальних парків за моделлю ЕІП.