Global Ecolabelling Network (GEN) – міжнародна асоціація, яка об’єднує надійні програми екологічного маркування у світі та встановлює глобальні екологічні стандарти для товарів і послуг різних категорій.
На сьогодні GEN об’єднує 41 організацію, що представляють національні та регіональні програми екологічного маркування. Враховуючи охоплення регіональних програм Ecolabel.EU (ЄС) та Nordic Swan Ecolabel (Скандинавські країни), географія асоціації поширюється на 68 країн світу.
Щорічний з'їзд членів GEN проводиться у різних країнах за представництвом членів асоціації. Приймаюча сторона визначається на засіданні, що передує шляхом голосування членів GEN. У цьому році з'їзд проводився 14-18 жовтня 2024 року в Нью-Делі, Індія. До основної події були організовані інші заходи, присвячені обміну думками та досвідом щодо розвитку екологічного маркування на регіональному і національному рівнях, в контексті досягнення цілей сталого розвитку.
ВГО «Жива планета» є членом GEN з 2003 року, представляючи в міжнародній асоціації українську програму екологічного маркування «Зелений журавлик». У 2016 Київ був приймаючою стороною з'їзду членів асоціації з 37 країн. У 2022 року на з’їзді GEN представник «Живої планети» – Світлана Перминова була обрана до Ради директорів GEN, керівного органу асоціації.
Підсумовуючи річні досягнення у сфері міжнародної співпраці, прогрес у розвитку екомаркування на глобальному рівні та внесок української програми екологічного маркування «Зелений журавлик» у ці процеси, пропонуємо огляд ключових моментів щорічного з’їзду GEN AGM – 2024.
Цьогоріч на порядку денному:
- Стратегія розвитку GEN до 2027 року.
- Cхвалення оновлених процедур взаємного визнання між членами асоціації – GENIСES;
- Участь в роботі міжнародного технічного комітету стандартизації ISO/TC 207 - Environmental management по перегляду діючої редакції стандарту ISO 14024:2018 якій планується оновити у 2025 році. Цей стандарт визначає принципи і процедури для програм екологічного маркування, у тому числі розроблення екологічних критеріїв на різні категорії продуктів і послуг, установлює процедури сертифікації для присвоєння цього марковання.
- Методи кількісної оцінки впливу екологічного маркування на довкілля.
- Інформування споживачів про значення різних типів маркувань що надають екологічну інформацію про продукцію за допомогою мобільного додатка Ecolabel Guide.
- Вдосконалення забезпечення взаємовизнання між програмами екологічного маркування на міжнародному рівні та у ЄС.
Перелічені ініціативи спрямовані на посилення ролі екологічного маркування у спрощенні міжнародної торгівлі, у сфері публічних закупівель та їх впливу на споживацький вибір.
Пан КС Венкатагірі (KS Venkatagiri) – голова Ради директорів GEN та виконавчий директор Центру зеленого бізнесу Конфедерації індійської промисловості вручає диплом учасника з’їзду GEN – 2024 пані Світлані Перминовій (програма екологічного маркування «Зелений журавлик», Україна)
14 жовтня – закрите засідання Ради директорів GEN з питань стратегічного планування та управління
Щорічному з’їзду членів GEN традиційно передує закрите засідання Ради директорів, яка займається питаннями стратегічного розвитку та управління асоціацією.
Рада директорів формує стратегію розвитку організації та визначає ключові цілі, координуючи робочі групи для їх досягнення, а також затверджує річний бюджет. Члени Ради представляють GEN на міжнародній арені, працюючи над зміцненням авторитету організації та розвитку партнерських відносин.
Зміни у складі Ради директорів GEN
Члени Ради директорів обираються голосуванням країн-членів асоціації строком на два роки (з можливістю переобрання).
На повторний термін був переобраний голова Ради – пан Венкатагірі (KS Venkatagiri), Виконавчий директор Центру зеленого бізнесу у складі Конфедерації індійської промисловості.
Також на другий термін була переобрана пані Світлана Перминова, директор Центру екосертифікації та маркування ВГО «Жива планета».
З метою посилення географічної репрезентативності та кращого врахування регіональних ініціатив склад Ради був розширений з семи до десяти учасників. До складу Ради увійшли представниці з ЄС:
- Швеція – Софія Мунтяну (Sofie E Munteanu) – директор департаменту екомаркування та сталого споживання Товариства з охорони природи Швеції – програма екомаркування Швеції Bra Miljöval («Найкращий екологічний вибір»);
- Фінляндія – Ріікка Холлопайнен (Riikka Holopainen) – директор Ympäristömerkintä Suomi Oy (екомаркування Фінляндії). Член ради директорів першої у світі багатонаціональної системи екомаркування Nordic Swan («Північний лебідь»).
Азію тепер також представлятиме:
- Сінгапур – Ізабелла Ло (Isabella Loh) – голова Ради з навколишнього середовища Сінгапуру – програма екомаркування Сінгапуру Green Labelling Scheme.
Актуальний склад Ради директорів GEN
Члени Ради директорів GEN, які прибули на з’їзд в Нью-Делі
15 жовтня – щорічний з'їзд членів GEN
Для відкритого обговорення річних досягнень та питань подальшого розвитку та нових ініціатив у залі було зареєстровано й присутньою понад 60 учасників.
Стратегія 2024 - 2027
Нова стратегія GEN на 2024–2027 роки визначає три основні вектори зусиль:
Credibility (надійність): зміцнення довіри до системи екологічної сертифікації та маркування. Планується досягти через оновлену процедуру аудиту GENICES, адвокацію в ЄС та інших регіонах, а також підтримку науково-дослідних ініціатив і формування хабів знань.
Мобільний додаток Ecolabel Guide з оновленою базою даних, представлений на з'їзді, надає можливість отримувати інформацію про різні екомаркування та оцінювати їх надійність. Це сприятиме популяризації екомаркувань членів GEN та зміцненню їх репутації як перевіреного джерела інформації для споживачів.
Relevancy (актуальність): адаптація екомаркувань за стандартом ISO 14024:2018 Екологічні марковання та декларації. Екологічне марковання типу I. Принципи та процедури (ДСТУ ISO 14024:2018, IDT) до актуальних ринкових тенденцій і підтримка актуальності екологічних стандартів у практиках сталого споживання (наприклад, у сталих публічних закупівлях). Основними інструментами визначено загальні базові критерії (Common Core Criteria) і цифрові технології (Data & Digital).
Impact (Вплив): з 2025 року увага буде зосереджена на кількісній оцінці переваг екомаркувань, пов’язаних з вимірним зменшенням впливу на довкілля. Для цього планується вдосконалення методики збору даних від членів GEN щодо покращень, досягнутих завдяки сертифікованій продукції: зменшення викидів і відходів, обмеження небезпечних хімічних речовин, економія ресурсів тощо.
Нова процедура аудиту GENICES: що зміниться
На з'їзді була представлена оновлена процедура аудиту GENICES, що оцінює відповідність програм екологічного маркування вимогам GEN. В основі процедури – міжнародний стандарт ISO 14024. Запропонована нова редакція доповнює її низкою вимог з ISO/IEC 17065:2019 Оцінка відповідності. Вимоги до органів з сертифікації продукції, процесів та послуг (EN ISO/IEC 17065:2012, IDT; ДСТУ EN ISO/IEC 17065:2019, IDT). Це обумовлено тим, що хоча акредитація органів сертифікації за стандартом ISO/ІЕС 17065 в деяких країнах не є обов'язковою (як в Україні), проте відповідність його вимогам, на думку більшості членів GEN, є запорукою надійності та високої якості сертифікаційних робіт.
Очікується, що після обговорення фінальної редакції GENICES (заплановано на 27 листопада 2024 року), документ набуде чинності з 1 січня 2025 року.
Члени GEN, які претендують на статус повноправного члена (full membership), повинні проходити аудит GENICES раз на 5 років, за участі незалежних міжнародних аудиторів та представників інших програм екологічного маркування. Такий підхід забезпечує об'єктивність і неупередженість, і водночас сприяє обміну досвідом між програмами екологічного маркування з різних країн.
Українська програма екологічного маркування «Зелений журавлик», оператором якої є ВГО «Жива планета», у 2023 році втретє успішно пройшла аудит GENICES.
Пан КС Венкатагірі (KS Venkatagiri) з вітальними словами від імені організаторів заходу
Вітальне слово Гарета Джонсона (Gareth Johnston) – секретаріат GEN Global Secretariat
Зміни у наріжному стандарті програм екомаркування – ISO 14024
Розробка нової редакції стандарту ISO 14024 робочою групою ISO/TC 207/SC 3/WG 11 («Revision of ISO 14024»), за активної участі представників GEN стартувала 15 жовтня 2023 року.
16 вересня 2024 року проєкт змін до стандарту було повернуто робочій групі для доопрацювання. Після цього його обговорення вийшло за межі комітету-розробника й у статусі Draft International Standard (DIS) стало готовим для широкого обговорення.
Нова редакція зазнала суттєвих структурних змін. Вона наблизилася до елементів стандарту системи менеджменту, вимоги стали більш суворими, а багато положень, що раніше мали рекомендований характер, стали обов'язковими. Однією з новацій стало включення в стандарти екологічних маркувань також і соціальних аспектів.
Посилення взаємодії з ЄС
GEN анонсував про початок переговорів щодо фінансової підтримки від Уряду Німеччини, спрямованої на підвищення ефективності взаємодії з Єврокомісією, зокрема:
- пошуку механізмів сприяння у реалізації європейського законодавства у сфері екологічних товарів та послуг (яке постійно стає суворішим);
- просування інтересів членів асоціації, таких як Україна, які орієнтовані на європейський ринок.
Для цих цілей представники GEN з держав-членів ЄС запропонували ідею призначення уповноваженого кандидата, обов'язки якого будуть уточнені найближчим часом.
Запровадження щорічної відзнаки за ефективність в організації святкування Всесвітнього Дня екомаркування (WED Annual Сommunication Award)
«Зелений журавлик» був відзначений на з’їзді за активність та креативний підхід у святкуванні Всесвітнього Дня екомаркування-2024, зокрема у таких заходах:
- «Відзначення українських виробників екологічно сертифікованої продукції» за участю пані Світлани Гринчук, Міністра захисту довкілля та природних ресурсів України разом з командою керівників профільних структурних підрозділів Міністерства; пана Олега Бондаренко, голови Комітету Верховної Ради України з питань екологічної політики та природокористування, проєктів міжнародної технічної допомоги GIZ, USAID, UNIDO;
- воркшоп і виставка для студентів та викладачів Київського національного університету будівництва та архітектури, присвячені темі зеленого будівництва, міжнародним екологічним стандартам і маркуванню будівельної продукції для відбудови та сталого розвитку України;
- Всеукраїнський конкурс серед вчителів «Урок з екологічного маркування» та інші інформаційні заходи.
До святкування була залучена молодь, представники навчальних закладів, екологічно свідомі виробники, представники міністерств та високопосадові особи, провідні експерти екологічної галузі. Якісний контент та широке коло залучених осіб забезпечили високе охоплення аудиторії, зокрема у соціальних мережах.
На з'їзді ухвалено рішення доопрацювати критеріальну базу для визначення переможців і з 2025 року ввести офіційну нагороду за відзначення Всесвітнього Дня екомаркування.
16 жовтня – Саміт Green Pro та церемонія нагородження ліцензіатів індійської програми екомаркування програми
З'їзд GEN традиційно намагаються провести в рамках інших значущих екологічних подій. Так, у 2016 році майданчиком для проведення заходу у Києві став Green Mind International Forum, організатором якого виступала ВГО «Жива планета» в партнерстві з Міністерством екології та природних ресурсів України та Торгово-промисловою палатою України.
Цього разу З'їзд пройшов у рамках Green Pro Summit VII – найбільшого саміту в Азії з екомаркування та зелених закупівель. Організатори саміту: Рада з зеленого будівництва Індії, друга у світі за площею сертифікованих об'єктів зеленого будівництва спільно з Конфедерацією індійської промисловості, яка також є оператором індійської програми екомаркування GreenPro.
Передові позиції на ринку екологічно сертифікованої продукції в Індії займають будівельні матеріали (понад 9500 найменувань від більше ніж 400 компаній). Система зелених закупівель у будівництві розвивається активно. В планах – розширення категорій продуктів, включаючи споживчі товари.
Світлана Перминова з вітальною промовою до ліцензіатів програми екомаркування Індії «Green Pro» – 2024, від імені Ради директорів GEN та української програми екологічного маркування «Зелений журавлик»
Ульф Якель (Ulf Jaeckel) – керівник відділу захисту прав споживачів продукції сталого виробництва, Федерального міністерства охорони навколишнього середовища Німеччини (BMU) з вітальною промовою учасникам Green Pro Summit
Керівники структурних підрозділів у складі Конфедерації індійської промисловості та запрошені поважні гості презентують Каталог екомаркування GreenPro: Продукти, матеріали та технології, 5-те видання, 2025 рік
Пан A.P. Уннікрішнан (Unnikrishnan AR) – голова Ради Green Pro з екологічних продуктів та послуг, генеральний директор Saint Gobain India Pvt Ltd., модерує панельну дискусію «Екологічне маркування: інструмент для розвитку глобальної зеленої торгівлі»
Саміт проводиться щорічно з метою стимулювання попиту на більш сталу продукцію та прискорення трансформації ринку. Цього року основною темою було досягнення нульових викидів (net-zero) та екологічний ефект від використання екологічно сертифікованої будівельної продукції. Наприклад, GreenPro представили результати розрахунку вуглецевого сліду продукції, які враховуються під час сертифікації та дозволяють виробникам демонструвати свою екологічну ефективність.
Делегат від «Живої планети» – пані Світлана Перминова, провела зустрічі з лідерами галузі, зокрема з Національним головою Індійської ради зеленого будівництва – паном Гурміт Сінгом Арора (Mr. Gurmit Singh Arora) та його попередником, паном В. Сурешем (Mr. V Suresh).
Конфедерація Індійської промисловості (CII) – неурядова організація, розвиток якої визначається за участі представників національної промисловості. CII є важливим орієнтиром для індійської промисловості та міжнародної бізнес-спільноти.
Про CII:
- ~9,000 членів – представники приватного та державного секторів, включаючи малі та середні підприємства (МСП) та транснаціональні корпорації (МНК);
- 365,000 підприємств – представників 294 національних та регіональних галузевих організацій;
- 300+ партнерських організацій в майже 100 країнах світу;
- 70 офісів по всьому світу та 8 міжнародних офісів в Австралії, Єгипті, Німеччині, Індонезії, Сінгапурі, ОАЕ, Великій Британії та США;
- 12 Центрів Сучасних технологій у різних містах країни.
Центри сучасних технологій у складі CII, сприяють розвитку та підтримці конкурентоспроможності національних виробників, організовуючі освітні програми, дослідження та консалтинг для індустрії та урядів Індії та інших країн.
Одним із таких 12 центрів сучасних технологій є The Hyderabad Green Business Centre у м. Гайдерабад, розташований в найбільш екологічній будівлі у світі, згідно рейтингової системи сертифікації IGBC. Саме у цьому центрі функціонують офіси Ради зеленого будівництва Індії - Indian Green Building Council (IGBC) та програми GreenPro.
Індійська Рада зеленого будівництва (IGBC) – неурядова організація, яка є співзасновницею Всесвітньої Ради зеленого будівництва, що об'єднує національні Ради з зеленого будівництва різних країн, утвореної за ініціативою Рад зеленого будівництва з Австралії, Бразилії, Канади, Японії, Мексики, Індії, Іспанії та США у 2002 році.
З 2001 року заснування IGBC в Індії зареєстровано:
- 1093,5 км кв. екологічно сертифікованих будівель, що дорівнює близько 156 футбольним полям, або 1,3 площі м. Київ і робить Індію другою в світі за площею об’єктів зеленого будівництва;
- 13 720+ зелених будівельних проєктів;
- 8200+ будівельних продуктів, сертифікованих за стандартами екологічного маркування GreenPro.
Під час зустрічі з Національним головою Індійської ради зеленого будівництва – паном Гурміт Сінгом Арора (Mr. Gurmit Singh Arora)
Керівники структурних підрозділів Конфедерації індійської промисловості, зокрема Ради зеленого будівництва Індії та програми Green Pro
Стенд програми екомаркування Індії Green Pro на виставці екологічно сертифікованої продукції в рамах Green Pro Summit VII
Під час зустрічі пані Світлана поділилася інформацією про розвиток сталого енергоефективного будівництва в Україні, проєктну діяльність організації та ініціативи щодо розробки стандартів рейтингового оцінювання енергоефективності та поліпшених екологічних характеристик громадських будівель та сталості еко-індустріальних парків. Також були презентовані плани щодо зеленого відновлення в Україні та курс Уряду на відновлення об'єктів, пошкоджених під час війни, за принципом Build Back Better («відбудуємо краще ніж було»).
Увечері відбулася церемонія нагородження ліцензіатів програми екомаркування Індії Green Pro 2024 року. На урочисту церемонію вручення золотих пам’ятних знаків були запрошені члени Ради директорів GEN. Варто зазначити, що ці знаки надаються на строк дії сертифіката та мають бути повернені органу сертифікації після завершення його терміну дії.
Ліцензіати, які отримали право на використання екомаркування Green Pro у 2024 році під час церемонії нагородження Green Pro Awards
З командою індійської програми екомаркування Green Pro
Кейт Харріс (Kate Harris) – секретар GEN (в центрі), голова та запрошені члени Ради директорів GEN, топ менеджмент Green Pro та Ради зеленого будівництва Індії
18 жовтня – фінальне засідання, основні презентації та дискусія щодо розробки екологічних критеріїв GEN
Завершальне засідання членів GEN проходило у форматі презентацій та обговорення виявлених проблемних питань.
Однією із запекліших стала дискусія щодо базових та єдиних екологічних критеріїв оцінювання для членів асоціації.
За усталеною практикою GEN, спільні базові екологічні критерії розробляються за згодою на визначену категорію продукції між кількома програмами екомаркування. Такий підхід спрощує процес сертифікації для експортно орієнтованого виробника – маючи спільний критерій, йому не потрібно проходити повний процес сертифікації повторно, що сприяє торгівлі між країнами.
У 2023 році пані Світлана Перминова на Раді GEN презентувала ініціативу ВГО «Жива планета» із розроблення єдиних екологічних критеріїв для всіх членів GEN. За основу передбачалося взяти екологічні критерії програми Ecolabel.EU, узгодивши їх з кращими практиками членів GEN. У майбутньому ці критерії мали стати основою для створення сфери акредитації та формування власної системи акредитації GEN. Прикладом для цього слугували наявні системи акредитації, підтримувані іншими організаціями парасолькового типу, такими як IFOAM та ISEAL.
Запровадження міжнародної системи акредитації програм екологічного маркування, визнаної Єврокомісією, дало б змогу виробникам підтверджувати відповідність своєї продукції стандартам GEN у своїй країні. Це усунуло б потребу щоразу звертатися до програм екосертифікації різних країн експорту.
Такий підхід спростив би торгівельні процеси та зменшив навантаження на органи сертифікації та закупівельні організації. Крім того, це підвищило б авторитет GEN і створило додаткові можливості для поповнення бюджету асоціації.
Питання опрацьовували протягом року у складі створеної GEN робочої групи. Проведені опитування серед членів асоціації та обговорення з представниками Єврокомісії виявили бар'єри в реалізації ініціативи, серед яких варто відзначити:
- Високий бюджет і тривалий термін реалізації проєкту, як через широке коло залучених осіб, так і через велику кількість необхідних додаткових процедур.
- Занепокоєння щодо незалежності. Деякі члени асоціації вказали, що створення акредитаційної системи може зробити процеси надто бюрократичними й поставити під сумнів неупередженість асоціації. Покликана надавати послуги членам, GEN не зможе забезпечити неупередженість, яка вимагається від органу акредитації. Це зумовлює потребу у створенні додаткової структури або залученні субпідрядників для забезпечення об’єктивності.
- Регіональні розбіжності в екологічних критеріях. Представники азійських країн, які у 2022-2024 році становили більшість у Раді директорів GEN, висловили занепокоєння через значні відмінності між екологічними критеріями Європи й Азії. Вони наполягали на тому, щоб розробка спільних критеріїв враховувала регіональні особливості та специфіку їхніх програм.
Ці аспекти визначили необхідність подальшого ретельного опрацювання розвитку цього напряму діяльності GEN з врахування інтересів усіх сторін.
На засіданні в Нью-Делі запропоновано розв'язання задачі щодо узгодженості критеріальної бази між членами GEN шляхом визначення спільних вимог екологічних критеріїв. Такі критерії не є придатними для оцінки відповідності, оскільки містять лише узагальнені спільні елементи (аналогічно до порівняння характеристик товарів в інтернет-магазині). Ідею на прикладі стандарту для теплоізоляції представили експерти EDGE Impact (Австралія), провідного консалтингового агентства з питань сталого розвитку.
Джонас Бенгтсон (Jonas Bengtsson) – CEO та співзасновник та Таня Гарріс (Tanya Harris) – експерт зі сталого управління закупівлями та ланцюгами з провідного світового консалтингового агентства з питань сталого розвитку Edge Impact, діляться баченням щодо спільних базових критеріїв GEN
Однак, ця концепція не отримала одностайної підтримки через обмежені можливості практичного застосування, зокрема недостатню конкретність для використання в процедурах оцінки відповідності.
Пані Світлана Перминова висловила думку, що подібна ініціатива не позбавлена практичної цінності, на що вказує існування онлайн-інструментів для порівняння вимог екологічних стандартів, таких як ITC Standards Map.
Світлана Перминова під час дискусії щодо створення спільних екологічних критеріїв GEN адвокатує доцільність гармонізації стандартів GEN з критеріями ЄС
Однак вона запропонувала розділити задачу на два окремих напрями:
Розробка базових, «матричних» критеріїв GEN – нормативних документів схвалених асоціацією, що включають виключно ті вимоги, які є спільними для обраного переліку стандартів. Ці критерії доцільно залишити під назвою Common Core Criteria, де слово «core» у значенні «basic» вказує на базовий, тобто «основний, початковий» (не повний) набір вимог. Такі документи не можуть бути використані як повноцінний сертифікаційний стандарт, проте можуть слугувати для розуміння мінімального рівня екологічних вимог.
Створення єдиних критеріїв GEN – повноцінних стандартів, готових для використання в процесах сертифікації продукції. Можлива назва для них – GEN Environmental Criteria, більш точно відображає зміст проєкту, на втіленні якого наполягає ВГО «Жива планета».
З огляду на складнощі розробки й впровадження системи акредитації GEN, можна використовувати GEN Environmental Criteria як стандарт органів сертифікації. Продукція, визнана відповідною, матиме право на розміщення екомарковання GEN, або двох знаків (GEN поряд зі знаком екологічного марковання регіональної програми). Такий підхід уже застосовується в ЄС, де логотип Ecolabe.EU можна часто побачити поряд з логотипом екомаркування іншої програми держави-члена завдяки узгодженості між собою стандартів що встановлюють екологічні критерії оцінювання продукції певної категорії.
На думку присутніх на засіданні представників ЄС, найближчим часом слід очікувати інтенсифікації відносин між GEN та Єврокомісією у цьому напрямі. Це зумовлено постійним посилення європейського законодавства, пов'язаного із єдиним ринком зеленої продукції «Single market for green products». Ця концепція передбачає інтеграцію та взаємодію різних ринків екологічної продукції в межах однієї економічної зони ЄС.
З прикладів: забороняється впровадження нових екологічних стандартів, якщо їх вимоги будуть нижчими за вже наявними в системі Ecolabel.EU (однак порівняльний механізм та відповідальні органи ще не визначені). Запровадивши систему стандартів GEN Environmental Criteria, які еквівалентні або більш жорсткі порівняно зі стандартами Ecolabel.EU, асоціація може допомогти знизити навантаження на органи ЄС. Це можна досягти, включивши опції порівняння до сертифікаційних процесів на місцях, що сприятиме гармонізації вимог екологічних зелених стандартів на глобальному рівні.
GEN Fast: Пан С. Картікейан (S. Karthikeyan) – заступник виконавчого директора Центру зеленого бізнесу Конфедерації індійської промисловості, презентує результати екологічних та економічних покращень, досягнутих завдяки сертифікованій продукції GreenPro
Др. Віджарн Сімачая (Dr. Wijarn Simachaya) – президент Інституту довкілля Таїланду (TEI), Генеральний секретар Тайської ради бізнесу зі сталого розвитку та президент Тайської мережі сталого споживання і виробництва з презентацією щодо ролі гармонізації екологічних критеріїв для сталого розвитку будівельного сектору Таїланду (на прикладі сталі та цементу)
Нетворкінг
Не зважаючи на насичену програму, учасникам була надана можливість ознайомитися з культурною спадщиною Індії, відвідавши всесвітньо відомі пам'ятки архітектури – Тадж-Махал та Агра-Форт, а також ремісницьку майстерню з виготовлення виробів з інкрустованого мармуру за понад тисячолітньою технологією. Учасники мали можливість почути сучасну індійську музику у виконанні індійського ансамблю, виступом якого завершився вечір вручення Green Pro Awards і відкрити для себе різноманітну, смачну індійську кухню.
Учасники з'їзду в Нью Делі відзначили високий рівень організації події, доброзичливу атмосферу та неймовірну гостинність індійських колег.
Стенд, присвячений цілям сталого розвитку в музей комплексу гробниці Хумаюна (об'єкт Світової спадщини ЮНЕСКО, Нью-Делі)
Світова спадщина ЮНЕСКО: Мавзолей Тадж – Махал – м. Агра, Індія, мавзолей побудований імператором Шах-Джаханом на честь його дружини (роки будівництва 1632-1653)
Світова спадщина ЮНЕСКО: Фортеця Агра – м. Агра, Індія, військова резиденція імператора Акбарата стратегічний оборонний комплекс, площею 94 гектарів (роки будівництва 1556-1573)
Делегати з’їзду під час відвідання ремісницької майстерні з виготовлення виробів особливого білого мармуру, інкрустованого каміннями та перлами за автентичною технологією, яка налічує понад 1000 років
Добірка презентацій та матеріалів GEN AGM 2024
- GEN strategy 2024 -2027
- Carbon Footprint & Climate Neutrality - Integration into Ecolabel (Johanna Wurbs, UBA)
- Promoting Sustainability in the Building Sector (case: cement and steel) (Wijarn Simachaya)
- IGBC Green Services Buildings Rating System (Pilot version)
- Greenvillage movement in India
- GreenPro EcoLabel Directory - 2025 (5th Edition)