02.01.2024 308

Війна, яку розпочала рф, пов’язана з великими втратами, масштабом руйнації, техногенними катастрофами, які мають зокрема руйнівний вплив на довкілля України.

За оцінкою Єврокомісії, відбудова України матиме величезні витрати, які повинна заплатити росія. ЄС підтримує Україну в будівництві більш кращого майбутнього за принципом Build Back Better and Greener. Це передбачає глибоку модернізацію країни на шляху до зеленої трансформації. В контексті будівництва це означає будувати за принципами сталого будівництва з застосуванням сучасних енерго- і ресурсозберігаючих технологій більш чистого виробництва, екологічних продуктів та методів управління. Такій підхід відповідає цілям Зеленої угоди та цифрової трансформації ЄС.

28 листопада – 01 грудня 2023 року у Вільнюсі Єврокомісія провела чотириденну конференцію високого рівня з питань зеленого відновлення України: Ukraine Green Recovery Conference. Актуальність заходу зумовлена ухваленням Пакету про розширення до 2023 року в якому Єврокомісія рекомендувала розпочати переговори з Україною про вступ до ЄС. До того ж на завершальній стадії спільна робота з Урядом України по розроблянню запропонованого Єврокомісією плану Ukraine Facility для надання фінансової підтримки Україні на 50 мільярдів євро. Цей план об’єднує політичні реформи та підтримку соціальної сфери, державного сектору і конкретні рішення на розвиток економіки що лежать в основі зеленого відновлення незалежної України.

Відкрив конференцію Президент Литви Гітанас Науседа, який говорив про демократію в Україні та важливість її підтримки з боку країн ЄС. Україна рухається на шляху інтеграції до ЄС і це також означає високі стандарти екологічної безпеки і демократичність процесів прийняття екологічно важливих рішень. ЄС і зокрема Литва допомагають з розбудовою демократичних інституцій і підтримують активну участь громадян у процесах міського планування та прийняття екологічно важливих рішень. Науседа відзначив неймовірний прогрес України у здійсненні реформ. А також важливість рішення про початок переговорів щодо вступу України до ЄС. Він наголосив, що Україна потребує термінової, потужної та об'єднаної міжнародної допомоги у захисті довкілля, зокрема від урядів, бізнесу та громадянського суспільства. "Зелене відновлення та екологічні реформи розглядаються у дискусіях по підготовці до реалізації європейського плану допомоги України", – зазначив Президент Литви. Він визнав, що виключно надання фінансових ресурсів є недостатнім для досягнення успіху у зеленому відродженні України. Потрібні "інноваційні шляхи", щоб допомогти країні здійснити необхідні реформи та побудувати технологічний потенціал. На його думку, Україна має шанс стати центром зеленої економіки. Для цього Литва готова поділитись своїм досвідом. Він додав, що відновленню України також сприятиме саміт "Трьох морів", який відбудеться у квітні 2024 року. "У мене велика надія стати свідком того, як зелена реконструкція України стане історією приголомшливого успіху", – сказав Науседа на завершенні свого виступу.

Збитки, завдані війною навколишньому середовищу та екологічній інфраструктурі, оцінюються на даний момент:

  • загальний збиток становить понад 52 мільярди євро;
  • пошкоджено або зруйновано 497 водогосподарських об’єктів;
  • понад 1,4 мільярда євро збитків у лісовому секторі;
  • 20% природоохоронних територій під загрозою;
  • руйнування навколишнього середовища внаслідок руйнування Каховської ГЕС; найстрашнішої техногенної катастрофи після аварії на ЧАЕС;
  • зараз Україна є найбільш замінованою країною у світі.

«У нас є унікальна можливість відновити краще та екологічніше», – зазначив у своєї промові єврокомісар з питань навколишнього середовища, океанів і рибальства Віргініус Сінкявічюс.

«Коли ми говоримо про міста, які були зруйновані та майбутнє стале планування цих міст і найновіші знання – мені дуже приємно бачити багато архітекторів з Європи, які насправді приділяють цьому питанню свій час. Найбільшим викликом є створення кліматично нейтральної економіки після закінчення війни. «Ми говоримо про громадські будівлі, які були зруйновані, вони всі повинні бути енергоефективними, всі мають живитися відновлюваною енергією», – додав він.

Для цього Україні необхідно трансформувати свою енергетичну мережу та перебудувати громадські та житлові будинки в енергозберігаючий спосіб.

Буклет Єврокомісії: Екологічність відновлення України – будівництво сталого майбутнього

«Ми не просто говоримо про міжнародну підтримку, як про пряму підтримку, щоб щось відновити. Ні. Ми говоримо про якісь інвестиції», - зазначає міністр захисту довкілля та природних ресурсів України Руслан Стрілець.

«Перш за все нам потрібна співпраця з інвесторами та будівництво нових потужностей, використовуючи найкращі доступні технології та методи управління, відповідно до європейського законодавства».

Відеозапис спільної прес-конференції єврокомісара Віргініюса Сінкявічюса з міністром захисту довкілля та природних ресурсів України Русланом Стрільцем з нагоди конференції Ukraine Green Recovery Conference

Відбудова України є спокусливою можливістю для багатьох європейських компаній, які вже виявили свою зацікавленість. У дискусіях на конференції у Вільнюсі взяли участь політики, представники органів влади, міжнародних організацій і проєктів технічної підтримки, інжинірингових і будівельних компаній, зокрема у сфері управління відходами.

Аспекти енергоефективності та сталості в будівництві були наскрізною лінією всієї програми конференції. Ми публікуємо презентації по сесіям які на нашу думку найбільш сфокусовані на практичних аспектах:

Сесія – Підтримка України

Модератор: Пітер Полажнар, заступник керівника відділу Генерального директорату Європейської комісії з питань сусідства та розширення (запис)

Пітер Полажнар, заступник керівника відділу Генерального директорату з питань сусідства та переговорів про розширення Європейської Комісії: Новий механізм для України та план щодо України

Віра Вінтхаген, заступник керівника підрозділу Об’єднаного дослідницького центру Європейської Комісії: Вебінари NEB

Атіла Урас, керівник відділу реагування та відновлення, відділ катастроф і конфліктів, Програма ООН з навколишнього середовища: Інтеграція екологічної стійкості в плани відновлення

Доменіко Тінто, спеціаліст з питань політики, Генеральний директорат з питань внутрішнього ринку, промисловості, підприємництва та малого та середнього бізнесу Європейської Комісії: Оцінка ефективності та стійкості будівельної продукції

Сесія – Можливості для зеленого відновлення

Інформування та комунікація про ключові програми фінансування ЄС та інші ініціативи, які можуть підтримати зелене відновлення України.

Модератор: Павло Дойкос, ELMEN

Жан-Клод Мерсіоль, радник Генерального директорату з питань довкілля Європейської Комісії: Програма LIFE та можливості для України (запис)

Розалінда ван дер Фліз, директор Clean Planet, Генеральний директорат з досліджень та інновацій Європейської Комісії: Дослідження та інновації для зеленого відновлення України (запис)

Сесія – Планування майбутнього міст

Надихає та спрямовує, презентуючи ефективні сталі рішення планування міст майбутнього в рамках проектів що фінансуються ЄС.

Модератор: Бен Дельбер, ELMEN (запис)

Зузана Худекова, муніципалітет Братислава-Карлова Весь - ВИДАЧ ЖИТТЯ

Сара Міллер, Центр повторного відкриття - WiserLIFE

Йохан Верлінде, муніципалітет Роттердама - LIFE URBAN ADAPT

Катажина Янковська, мерія Радома - LIFERADOMKLIMA-PL

Танел Мятлік, муніципалітет Віймсі - LIFE UrbanStorm

Чінція Даволі, столичне місто Мілан - LIFE METRO ADAPT

Сесія – Стале будівництво

Презентація технічних рішень для сталої реконструкції в Україні. Демонстрація найкращих прикладів та рішень із проектів, що фінансуються ЄС.

Модератор: Лінн Барратт, ELMEN (запис)

Лара Мендес, Сусана Пенадо, міська рада Луго - LIFE LUGO + BIODINAMICO

Едді Деруве, Фламандське агентство з енергетики та клімату - LIFE IP BE REEL!

Пол Ван Росмален, муніципалітет Роттердама - LIFE @UrbanRoofs

Моніка Руїс Росо, Лідія Лопес, регіональний уряд Естремадури - LIFE ReNaturalNZEB

Елеонора Паріс, Університет Камерино - LIFE ECO Tiles

Андреас Седльмайр, INSTAGRID GmbH - LIFE CLEANAIRMM

Сесія – Зелене відновлення в процесі наближення до ЄС

Інформування про просування України на європейському рівні та практичні аспекти публічних закупівель.

Модератор: Павло Дойкос (запис)

Світлана Берзіна, президент ВГО «Жива планета»: Рішення для зеленої реконструкції України

Олег Бондаренко, голова Комітету Верховної Ради України з питань екологічної політики та природокористування: Прогрес України в наближенні до стандартів ЄС щодо зеленої економіки

Микола Ткаченко, директор ДП “Прозорро”: Публічні закупівлі в Україні

Олексій Рябчин, старший науковий співробітник Київської школи економіки: Спільні вимоги до зеленого відновлення України від ключових донорів та інвесторів

Виступ на конференції президента ВГО «Жива планета» Світлани Берзіної був присвячений інструментам зеленої відбудови: енергоефективності та застосуванню екологічних вимог в публічних закупівлях, першому в Україні стандарту енергоефективного зеленого будівництва і проектам повторного використання дитячих садочків та шкіл які відповідають цьому стандарту. Вдосконалення системі Prozorro дозволяє замовникам максимально швидко і ефективно застосовувати вимоги до енергоефективності та екологічних характеристик різноманітних товарів та послуг, а також розраховувати повну вартість життєвого циклу енергозалежних продуктів. Все це результати ефективної роботи проектів МТД реалізовані в партнерстві з ВГО «Жива планета»: GIZ «Просування енергоефективності та імплементації Директиви ЄС про енергоефективність в Україні»; UNEP «Підтримка впровадження талих публічних закупівель та еко- маркування в Україні» в рамках EU4Environment, що фінансується ЄС. Робота триває по проектної діяльності з GIZ і розпочата з Стокгольмським інститутом навколишнього середовища (SEI - Stockholm Environment Institute) за фінансової підтримки Sida в рамках проєкту «Зелений порядок денний для України, Молдови, Грузії та Арменіі».

Більш детально про Ukraine Green Recovery Conference та відозапис всіх виступів на сайті Єврокомісії тут.